اگر به صورت عام صحبت از گرانی خودرو به میان آید چیز چندان ثقیل و سنگینی برای تفهیم موضوع در بین ایرانیان وجود ندارد. تعرفه واردات و انحصار تولید دو مقوله این محور هستند ولی وقتی به صورت اختصاصی صحبت از خودروی گران به میان آید اینجاست که نام رولز رویس می‌درخشد. براستی چرا ماشین‌های رولز رویس اینقدر گران هستند؟

موسسان رولز رویس ریشه گرانی رولز رویس در تاریخ این خودرو است. این شرکت با همکاری یک مهندس ثروتمند بنام چارلز رولز و هنری رویس که سازنده خودرو بود، تاسیس شد. در سال ۱۹۰۷ خودروی بنام Silver Ghost یا شبح نقره‌ای بهترین اتومبیل جهان شناخته شد که مسیر لندن تا گلاسکو را ۲۷ بار طی کرد، یعنی ۱۴،۳۷۱ کیلومتر به صورت پیوسته که یک رکورد جهانی محسوب می‌شد و این آغاز افسانه رولز رویس بود. افسانه‌ای که هنوز نیز ادامه دارد و نام و آوازه‌ای است که فرو ننشسته است.

رولز رویس در طول جنگ جهانی اول و دوم در آفریقا و اروپا به عنوان یک خودروی نظامی از سال ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۴ خصوصاً با پوشیدن یک زره نظامی وارد عرصه نبر شد و توانست نقش خود را به خوبی ایفا کند.

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در فرهنگ‌سازی کمک به سایت‌های مستقل.
حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات است.
مبلغ ۲۵۰۰ تومانرولز رویس در طول این سال‌ها اتومبیل فانتوم ۱،۲ و ۳ را تولید کرد و طول جنگ جهانی دوم به تولید موتور هواپیماهای جنگی روی آورد که تحت عنوان رولز رویس مرلین یک پروژه مستقل و جدا از موتور خودرو شد.

اولین رولز رویس ۱۲ سیلندر همین فانتوم سه بود که در دهه ۱۹۳۰! ساخته شد. یک چیز شگفت‌انگیز در آن دهه.

در دهه ۱۹۵۰ زمان ورد دایلمر آغاز می‌شود که با کمک این کمپانی فانتوم ۴ ساخته شد که به صورت انحصاری برای سران دولتی بریتانیا و فقط در ۱۸ دستگاه ساخته شد.

چرا خودروهای رولز رویس گران هستند؟

در دهه ۷۰ کارخانه به چند قسمت تقسیم شد و چند مدل نیز از جمله سیلور شادو ۲، کامارگو، کورنیچ و سیلور رایت ۲ که سرانجام در سال ۱۹۷۹ وارد بازار شد. این دهه یکی از سخت‌ترین دهه‌ها برای رولز رویس محسوب می‌شود.

در طول این سال‌ها رولز رویس خودروی برتر محسوب می‌شد و این برتری را در تست شتاب و سرعت تا سالهای بعد یعنی سال ۱۹۸۵ که اولین سهام این شرکت فروخته شد حفظ کرد.

در سال ۲۰۰۴ رولز رویس ۱۰۰ ساله شد.

شروع دوباره رولز رویس

در سال ۲۰۰۳ همکاری این شرکت و بنتلی به پایان رسید و بی‌ام‌و این شرکت “Rolls-Royce” را تصاحب کرد و اکنون تنها مالک این خودرو شناخته می‌شود.

همیطنور که مشاهده کردید یکی از مهمترین مورد در گرانی محصولات کمپانی رولز رویس، تاریخچه این شرکت است.

چرا خودروهای رولز رویس گران هستند؟

و اما آنچه این خودرو را بیشتر گران می‌کند. استفاده از هنر دست در تزیین داخل، کار با چرم، کار با چوب برای داشبورد، استفاده از ایمن‌ترین، گرانترین و با کیفیت‌ترین مواد در بدنه و رنگ خودرو، استفاده از فناوری فوق نوین و کمتر دیده شده در خودرو و شخصی‌سازی بی‌نهایت در همه موارد با توجه به سلیقه مشتریان به‌طوری که شما هیچگاه دو رولز رویس مشابه را نخواهید دید.

دست‌ساز بودن و استفاده از موارد طبیعی به جای مواد مصنوعی و ریزه‌کاری‌های هنری موجب شده است این خودرو به همراه استفاده از جواهرات قیمتی در برخی قسمت‌های خودرو مثل، آرم خودرو که در جلوی ماشین قرار دارد یا استفاده از جواهرات در سردنده خودرو از این موارد می‌باشد.

باور نکردی است ولی در سقف خودرو نیز از جواهرات مثل مروارید و یا الماس برای تزیین آن استفاده می‌شود. بنابراین گران بودن رولز رویس یک امر تاریخی و طبیعی است.

موفق باشید.

محل تبلیغات شما