این الکترودها بدلیل ابعاد بسیار کوچک‌شان بمنظور استفاده در درمان‌های مغزی گزینه مناسبی هستند. سیم‌ها گاهی اوقات برای درمان بیماری‌هایی مانند صرع و پارکینسون با تحریک سلول هایی که عملکرد مناسبی ندارند، در مغز جای داده می‌شوند. آنها همچنین می توانند برای ضبط سیگنال های الکتریکی داخل مغز که یک ابزار مفید برای علوم مرتبط با اعصاب است، مورد استفاده قرار گیرند.

ثبت فعالیتهای مغز با استفاده از نانوالکترودهای کوچک

اما این الکترودهای حدود ۱٫۵ میلی‌متری گاهی اوقات هنگام کارگذاری درون مغز باعث کشته شدن سلول‌های مغزی و یا برخورد با رگ‌های خونی می‌شوند. همچنین به خاطر سخت بودن‌شان موجب التهاب در مغز شده و با سلول‌های ایمنی پوشانیده می‌شوند که بهره‌وری آنها را کاهش می‌دهد.

ثبت فعالیتهای مغز با استفاده از نانوالکترودهای کوچک

صفحه حمایت مالی. بازدیدکنندگان تنها سرمایه‌های سایت هستند.
حمایت مالی را در صورت امکان دریغ نکنید.فقط هزار تومان.یک راه‌حل جایگزین

یک جایگزین بهتر این سیم‌ها، قطعا نازکتر خواهد بود و آن الکترودهایی نرم‌تر هستند مانند نانو لوله‌های از جنس کربن که شامل هزاران قطر از سیم‌هایی منظم کنارهم‌اند. ولی چگونه این اجزای نرم در مغز بکار گرفته می‌شوند؟

در حال حاضر، تیم رابینسون لوله‌های نازکی ساختند که بیشتر شبیه یک سوزن سخت بنظر می‌آید تا یک رشته سیم. آنها دستگاهی ساختند تا با استفاده از جریان آب، سیم‌ها را سفت و سخت سازند. هنگامی که نانو لوله‌ها به داخل مغز وارد می‌شوند، از چروک شدن بافت‌های اطراف آن جلوگیری می‌کند.

ثبت فعالیتهای مغز با استفاده از نانوالکترودهای کوچک

این دستگاه برای وارد کردن این الکترودها بمنظور ثبت فعالیت‌های مغز در موشها مورد آزمایش قرار گرفت که بنظر می‌آید هیچ گونه آسیبی به مغز وارد نکرده است. این نانو لوله‌ها باید محققان را قادر سازد تا فعالیت‌های مغزی را در مدت زمان طولانی‌تر مورد بررسی و تحقیق قرار بدهند.

Source : newscientist , nanotube

محل تبلیغات شما