هر بهار یهودیان در سراسر جهان عید فصح  جشن می‌گیرند. در این عید مهاجرت را بر اساس کتاب تورات ( میثاقی قدیمی از کتاب مقدس) بازگو می‌کند که بیانگر آن است که یهودیان مصر را برای اسرائیل بجای گذاشته‌اند. با این حال قبل از آنکه موسی بتواند سفر چهل ساله خود را به اتمام برساند، نیاز به اجازه فرعون برای آزاد کردن یهودیان- که در سرزمین مصر برده بودند بر طبق تورات-  داشت. اما فرعون سنگدل خدا را بر آن داشت تا ده بلا را نازل کند تا آنکه فرعون نظرش را تغییر دهد. آیا هیچ کدام از این آفات و بلایا می‌توانند حقیقت داشته باشند و پدیده‌ای طبیعی تلقی شوند؟ علم روز به امکان وقوع این بلایا می‌پردازد.

توجیه علمی ده بلا

بلاها

۱٫ خون

برای پرده‌برداری از اولین بلای مصریان، گفته می‌شود موسی آب رود نیل را با عصایش تبدیل به خون کرد. همزمان برادرش ارون تغییری یکسان در کانال‌ها، انشعاب‌ها، تالاب‌ها و حوض‌ها بوجود آورد. بر طبق کتاب مقدس، فصل ۷، آیه ۲۱، بعد از تبدیل شدن آب رودخانه به خون، ماهی‌ها مردند و مردم نتوانستند از آب بیاشامند.

تغییر رنگ ناگهانی آب رودخانه می‌تواند از شکوفه دادن جلبک‌ها اتفاق افتاده باشد، این رویداد زمانی رخ می‌دهد که یک نوع از جلبکهای  میکروسکوپی به تعداد زیاد تکثیر شوند و رنگ آب را به قرمز تغییر دهد. این پدیده با نام “جزر و مد قرمز” شناخته می‌شود که در اقیانوس‌ها عموما رخ می‌دهد ولی این جلبک‌های قرمز رنگ در اکوسیستم‌های آب‌های روان نیز یافت می‌شوند. این جلبک‌ها از آنجا که حاوی سمی هستند که می‎‌تواند در سخت‌پوستان انباشته شوند و حیواناتی که از آنان تغذیه می‌کنند را مسموم کنند، می‌توانند برای محیط زیست خطرناک باشند.

توجیه علمی ده بلا

همچنین گاز حاصل از شکوفه این جلبک‌ها می‌توانند سم وارد هوا کنند که می‌تواند برای مردم ساکن اطراف این جلبک‌ها موجب ایجاد مشکلات تنفسی شوند.

۲٫ قورباغه‌ها

قدم بعد از تبدیل ذخیره آب مردمان منطقه‌ای به خون چه می‌تواند باشد؟ اگر به کتاب موسی مراجعه کنید قطعا سرنخی از قورباغه‌ها خواهید یافت. برای بلای دوم- موسی ظاهرا تعداد بسیار زیادی از قورباغه‌ها را که به خانه‌های مردم و یا حتی تخت‌ها و آشپزخانه‌های مصریان نفوذ پیدا کرده بودند را جادو کرد.

پدیده “باران قورباغه‌ها” بطور متعدد در اکثر نقاط جهان و بارها در طول تاریخ گزارش شده است. بر طبق گزارشی در ۱۲ جولای ۱۸۷۳ در یک نشریه آمریکایی بارانی از قورباغه‌ها توصیف شد بطوریکه آسمان را تیره کرد و سطح زیادی از زمین را پوشاند و با طوفانی همراه شد. این گزارش یکی از ده‌ها حکایات جمع‌آوری شده در “کتاب نفرین شدگان” (۱۹۱۹) بود اگرچه نویسنده اظهار می‌کند که شاید قورباغه‌ها با سادگی از درخت‌ها سقوط کرده باشند.

توجیه علمی ده بلا

نهایتا در می ۲۰۱۰ در یونان شبکه CBS گزارش مبنی بر آنکه هزاران قورباغه از دریاچه‌ای در بخش شمالی این کشور بیرون آمدند که ظاهرا در جستجوی غذا بودند و برای روزها موجب اختلال در ترافیک شدند، منتشر کرد.

۳٫ شپش‌ها

بلای سوم؛ شپش‌ها، هم می‌توانند شپش، کک و یا جنتس بر اساس کلمه عبری (Keenim) تعبیر شوند. اگر جلبک‌های سمی را اولین بلا فرض کنیم که توده‌ای از قورباغه‌های مرده را بدنبال خواهد داشت انتظار هجومی از حشرات را باید داشت.

توجیه علمی ده بلا

استفان فلاگمچر؛ اقلیم شناس موسسه لایبنیز در برلین در برنامه‌ای تلویزیونی گفت که بر اثر مردن قورباغه‌ها که از حشرات تغذیه می‌کنند باید انتظار هجوم جمعیت زیادی از مگس‌ها را داشت.

۴٫ حیوانات وحشی

واژه آروو برای بلای چهارم همچنان مبهم است. خاخام‌ها با توجه به تفسیر کتاب مقدس آن را حیوانات وحشی، زنبور سرخ و یا پشه و یا حتی حیوانات گرگ مانند تعبیر کرده‌اند. مردم اغلب آن را حیوانات وحشی، مانند مارهای سمی یا عقرب و یا حتی شیر تعبیر کردند.

توجیه علمی ده بلا

با این حال با توجه به مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۶ که در تلاش بود تا بلایا را به عنوان مشکلات بیماری‌های واگیردار ناشی از اختلالات آب و هوایی توضیح دهد. گروهی دیگر از متخصص‌ها بر این باوردند بلای چهارم گروهی از حشرات مانند مگس‌هاست. نیش این گونه از حشرات می‌تواند منجر به زخمی شود که در حکایات بعدی ذکر شده است.

۵٫ دام‌های بیمار

بلای پنجم در مصر بیماری مرموز و بسیار مسری بود که منجر به کشته شدن دام‌های مصری شد. این بلا یادآور یک بیماری شناخته شده به اسم طاعون گاوی؛ یک بیماری ویروسی مسری و کشنده که جمعیتی از گاوها و دیگر حیوانات را در سراسر آفریقا و اروپا از اواسط قرن ۱۸ تا اواخر قرن ۱۹ تحت تاثیر قرار داد.

توجیه علمی ده بلا

طاعون گاوی توسط یک ویروس مشابه هاری سگ‌سانان و سرخک بود که در حیوانات موجب تب بالا، اسهال و زخم در دهان و بینی می‌شد. تصور می‌شود که این بیماری در آسیا پدیدار شده است و ۵۰۰۰ سال پیش از مسیرهای تجاری به مصر رسیده باشد. میزان مرگ و میر ناشی از آن بسیار بالا در حدود ۸۰% بود که تخمین زده می‌شود در قرن ۱۸ در حدود ۲۰۰ میلیون گاو تلف کرد و زمانی که در قرن ۱۹ به آفریقا رسید ۵٫۲ میلیون گاو را کشت که باعث شد یک سوم جمعیت اتیوپی در آن زمان از گرسنگی بمیرند.

طاعون گاوی آخرین بار در سال ۲۰۰۱ در کنیا گزارش شد و بعد از آن در سال ۲۰۱۰ بطور کامل ریشه‌کن شد.

۶٫ کورک

مدت کوتاهی بعد از آنکه دام‌های مصریان تلف شدند، بلای ششم این منطقه را تحت تاثیر قرار داد؛ بیماری بسیار ناراحت کننده که بدن آنها را پوشاند. کورک برآمدگی‌های دردناکی هستند که اطراف آنها پوست قرمز و متورم می‌شود و عموما توسط استافیلوکوکوس اورئوس که یک نوع باکتریست که در سطح پوست یافت می‌شوند، ایجاد می‌شود.

توجیه علمی ده بلا

بیماری آبله بسیار عفونی که باعث پدیدار شدن تاول بر سطح پوست می‌شود و تعداد بسیار زیادی از مردم را در آن زمان آلوده کرد. تصور می‌شود که این بیماری در مصر این منطقه را در حدود ۳۰۰۰ سال پیش بر اساس شواهد بدست آمده از مومیایی‌های آن زمان، تحت تاثیر قرار داده است.

۷٫ تگرگ آتشین

بلا هفتم تگرگ سنگین همراه با رعد و برق و جریان آتش بود. آب و هوای طوفانی مردم، دام‌ها و درخت‌ها را از بین برد اگرچه منطقه جوشن که اسرائیلی‌ها در آنجا زندگی می‌کردند بر اساس کتاب “تنخ، یک ترجمه جدید از کتاب مقدس” (جامعه انتشار یهودی، ۱۹۸۵) در امان ماند.

توجیه علمی ده بلا

یک فوران آتشفشانی در نزدیکی آن منطقه در حدود ۳۵۰۰ سال پیش در سانتورینی؛ جزیره‌ای شمالی در دریای اژه؛ ممکن است بتواند این بلا را مانند پدیده‌های دیگر توجیه علمی کند. این امکان وجود دارد که خاکستر آتشفشانی با طوفان در مصر با هم درآمیخته باشند و آن را تبدیل به تگرگ آتشین کرده باشد.

۸٫ ملخ

هنگامی که فرعون بار دیگر اجازه خروج به یهودیان نداد، ملخ‌های گرسنه به عنوان بلای هشتم بر سر آنان نزول کرد. موسی به فرعون  هشدار داد: ” آنها زمین را خواهد پوشاند بطوریکه کسی قادر به دیدن زمین نباشد. این چنین بلایی تمام زمین‌هایی که در تگرگ آتشین سالم مانده‌اند را ویران خواهد کرد”.

توجیه علمی ده بلا

به گفته زیست‌شناسی در کانادا فوران آتشفشانی در سانتورینی ممکن است شرایط را برای ملخ‌ها هموار کرده باشد. “خاکستر ناشی از فوران که به معنی بارش بیشتر و متعاقبا رطوبت بالاتر بود شرایط را برای پرورش ملخ‌ها مساعد می‌ساخت”.

۹٫ تاریکی

بلای تاریکی ممکن است یک خورشیدگرفتگی و یا ابری از خاکسترهای آتشفشانی بوده باشد. با توجه به متون قدیمی تاریکی به صورتی بوده که مردم مصر برای سه شبانه‌روز حتی یکدیگر را نمیتوانستند ببینند. اگرچه بر اساس کتاب “تنخ” اسرائیلی‌ها در خانه‌های خود نور داشتند.

توجیه علمی ده بلا

بر اساس شواهد در وبسایت ناسا، احتمالا تاریکی همان خورشیدگرفتگی تاریخ ۵ مارس ۱۲۲۳ بوده است. اگرچه این حقیقت که اسرائیلی‌ها در خانه‌هایشان نور داشتند و چطور بعضی دیگر نمی‌توانستند بر تاریکی غلبه کنند هنوز مسئلی‌ای حل نشده است. بر اساس نظریه‌ای دیگر دود حاصل از فوران آتشفشان موجب تاریکی شده باشد. با این حال، فوران در حدود ۸۰۰ کیلومتری از مصر به وقوع پیوسته و قبل از رویداد مهاجرت بوده است.

۱۰٫ کشتن نوزادان تازه متولد شده

آخرین بلای نازل شده آن بود که موسی به فرعون می‌گوید  که تمام کودکان تازه متولد شده در سرزمین مصر ناپدید خواهند شد.

توجیه علمی ده بلا

شاید جلبک‌هایی که موجب قرمز شدن رنگ رود نیل شده بودند و گازهای سمی منتشر کردند موجب بیماری و مرگ انسان‌ها شده باشند. شاید دانه های آلوده به این مایکوتوکسین حاصل از این جلبک‌ها موجب مرگ کودکان تازه متولد شده شده باشند.

Source : livescience , christiancourier , NASA , Mayoclinic , Telegraph

 

محل تبلیغات شما