قدیمی‌ترین مومیایی‌های نگهداری شده که قدمت آنها به ۷۰۰۰ سال می‌رسد دچار فروپاشی بنام لجن سیاه “Black Slime” شده‌اند.

برخلاف تصور معمول قدیمی‌ترین مومیایی‌ها نه مصری بلکه متعلق به آمریکایی جنوبی هستند. ۲۰۰۰ سال پیش از تمدن فرعون در مصر این مردم مناطقی از شیلی بوده‌اند که فناوری مومیایی انسان را فرا گرفته و آن را اجرا می‌کرده‌اند.

مجموعه‌ای از مومیایی‌هایی که در شمال شیلی یافت شده‌اند به علت افزایش رطوبت به لایه‌هایی از لجن سیاه تبدیل شده‌اند و در معرض خرابی و آسیب جدی قرار دارند.

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در توسعه و فرهنگ‌سازی. حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات

مبلغ ۲۰۰۰ تومانبیش از ۱۰۰ مومیایی با قدمت بیش از ۷۰۰۰ سال وجود دارند که اکنون به لجن سیاه دچار شده‌اند. این مجموعه به عنوان میراث فرهنگی توسط یونسکو شناخته شده‌اند.

تخریب لجن سیاه ناشی از فعالیت یک نوع باکتری است که از پوست مومیایی‌ها تغذیه می‌کند. در اوائل دهه ۱۹۰۰ میلادی حدود ۳۰۰ مومیایی در امتداد ساحل پرو و شمال شیلی که شامل نوزاد، کودک و افراد بزرگسال بودند یافت شدند. تاریخ حیات آنها نشان می‌داد این مومیایی‌ها متعلق به حدود ۵۰۵۰ سال قبل از میلاد است.

این مومیایی‌ها متعلق به قومی هستند که اکنون بنام چینچورو “Chinchorro” شناخته می‌شوند و قومی شکارچی بوده‌اند. آنها ۲۰۰۰ سال پیش از مصری‌های باستان هنر مومیایی کردن را فرا گرفته بودند.

تفاوت مومیایی مصری‌ها با چینچوروها در ان بوده است که آنها هر کسی را فارغ از جایگاه اجتماعی‌اش مومیایی می‌کردند در صورتی که مومیایی کردن در مصر مخصوص اشراف شمرده می‌شده، و مردم عادی مومیایی نمی‌شدند.

قدیمی‌ترین مومیایی‌ها دچار لجن سیاه شده‌اند

قوم چینچورو در کنار آتشفشانی زندگی می‌کردند که آب آشامیدنی آنها آلوده به  آرسنیک بوده است و آنها مرگ و میر نوزاد و جنین زیادی را تجربه کرده‌اند. در ابتدا آنها کودکان را مومیایی می‌کردند که بعداً بزرگسالان را نیز مومیایی کرده‌اند. قدیمی‌ترین مومیایی‌ها متعلق به نوزادن هستند.

Source: sciencealert

محل تبلیغات شما