پروفسور لطفی‌زاده، دانشمند  علوم کامپیوتر و مهندس برق که نظریه “منطق فازی” را در سرتاسر حوزه دانشگاهی و صنعتی، که بر همه چیز از زبان‌شناسی، اقتصاد و پزشکی تا تهویه مطبوع، جارو برقی و اجاق های برنج تاثیر می‌گذارد را مطرح کرد، در روز چهارشنبه در خانه‌اش در برکلی، کالیفرنیا ۹۶ سال داشت.

پسرش؛ نرمن، مرگ او را تایید کرد. بر اساس یک مقاله منتشر شده در سال ۱۹۶۵  لطفی زاده بعنوان یک پروفسور در دانشگاه کالیفرنیا؛ “منطق فازی” که تلاشی بلندپروازانه برای برطرف کردن شکاف میان ریاضیات و راهی بصری برای روش ارتباط برقرار کردن، تفکر کردن و تعامل بشریت با جهان بود را ابداع کرد.

آقای لطفی‌زاده یک چارچوب ریاضیاتی پیش‌بینی کرد که می‌توانست استعداد انسان‌ها را تقلید کند و همچنین می‌تواند ابهام و عدم اطمینان را برطرف  کند. او بجای ایجاد مرزهای دقیق برای مفاهیم دنیای واقعی، مرزهای فازی را خلق کرد. برای مثال؛ جایی در خارج و یا داخل محدوده نبود. جایی در پیوند میان خارج و داخل محدوده بود و در هر لحظه‌ای مجموعه‌ای از قوانین پیچیده را تعریف می‌کرد.

پروفسور لطفی‌زاده، پدر "منطق فازی" که بود؟

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در توسعه و فرهنگ‌سازی. حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات

مبلغ ۲۰۰۰ تومانپروفسور لطفی‌زاده، پدر “منطق فازی” که بود؟

در محافل علمی، کار پروفسور زاده بحث برانگیز بود و گاهی اوقات عجیب، به دلیل اینکه در جایی بخشی از فرم‌های دیگر ریاضیات را به چالش می‌کشید و در جایی دیگر اصطلاحات آن را. “منطق فازی” به نوبه خود سرگرم‌کنند بود.

پروفسور تیموتی راس اظهار داشت: “اما منطق به خودی خود فازی نبود، یک راه برای مقابله با “مجموعه های فازی” بود، مجموعه ای از اطلاعات که مرزهای آن مبهم و یا نامشخص بود. این ایده در طی سالها یک ایده فوق‌العاده بود.

براساس گزارش وب‌سایت گوگل، مقاله آقای لطفی‌زاده در سال ۱۹۶۵ با عنوان “مجموعه‌های فازی” توسط بیش از ۹۰,۰۰۰ اثر علمی به چاپ رسیده است و مفاهیم ریاضی او راه های جدیدی را برای ساخت لوازم الکترونیکی مصرفی، سهام تجاری، پیش بینی آب و هوا و موارد دیگر ارائه داد.

لطفی عسگرزاده در ۴ فوریه ۱۹۲۱ در باکو آذربایجان به دنیا آمد. پدر او یک روزنامه‌نگار بود و مادرش یک پزشک متولد روسیه بود. بعد از اینکه خانواده او به ایران مهاجرت کردند، از دانشگاه تهران با مدرک کارشناسی فارغ‌التحصیل شد.

لطفی‌زاده، پدر "منطق فازی" در سن 96 سالگی فوت کرد

در طی جنگ جهانی دوم، او به ارتش آمریکا کلا میفروخت و از این طریق پول کافی برای ادامه تحصیل خود در ایلات متحده بدست می‌آورد. همچنین مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی برق از موسسه تکنولوژی ماساچوست در سال ۱۹۴۶ و دکترا خود را در کلمبیا در سال ۱۹۴۹ دریافت کرد.

آقای لطفی‌زاده بعتوان استاد در کلمبیا در کنار جان راگازینی بکار مشغول شد، او یک روش ریاضیاتی به نام z-transformations ابداع کرد که بعدها به روش استاندارد برای پردازش سیگنال‌های دیجیتال در داخل کامپیوترها و دیگر تجهیزات تبدیل شد و در سال ۱۹۵۹ به برکلی نقل مکان کرد.

از پروفسور لطفی‌زاده بیشتر بدانید

الیا پولاک، استاد برجسته در برکلی، در مصاحبه‌ای از نظریه مجموعه ‌فازی پروفسور لطفی‌زاده در طی پیاده روی در محوطه دانشگاه یاد کرد. پروفسور لطفی‌زاده متوجه شد که وقتی مردم اتومبیل های خود را پارک میکنند به طور ناگهانی چرخ های خود را کمی به سمت چپ و سپس کمی به سمت راست قبل از کشیدن به یک فضای پارکینگ حرکت می‌دهند. او با خود گفت “این مقدا کم چقدر است؟”.

مجموعه های فازی به عنوان تلاشی برای استفاده از ریاضیات برای تعریف “کمی”، “بلند”،  “سریع” یا “زیبا” یا هر مفهومی دیگر که دارای مرزهای مبهم است شروع شد. پروفسور لطفی‌زاده در ابتدا مجموعه فازی را به عنوان یک چارچوب برای استفاده از زبان معرفی کرد. اما این ایده به مناطق دیگر نیز گسترش یافت. این می‌تواند یک شیوه برای شرکت‌های بیمه برای ارزیابی آسیب‌ها به عنوان مثال پس از یک زلزله ارائه دهد. آیا آسیب جدی، متوسط ​​و یا حداقل تحت قوانین شرکت است؟ مجموعه‌های فازی می‌تواند در این زمینه کمک کند.

پروفسور راس، نویسنده کتاب درسی در مورد استفاده عملی از منطق فازی گفت: “آنها روش کاملا جدیدی برای رسیدگی به مشکلاتی ست که داده‌های دقیق در دسترس ندارند، ابداع می‌کند”. این روش همچنین می‌تواند به ساخت ماشین آلات کمک کند که به تدریج از یک حالت به حالت دیگر تغییر می‌کنند، مانند تغییرات و پیشرفت خودروها.

در دهه ۱۹۸۰، ایده های پروفسور زاده با سرمایه گذاری های سنگین از سوی دولت ژاپن در بخش تولید محبوبیت پیدا کرد. با گذشت سال‌ها این منطق همچنان بخش مهمی از ریاضیات است که جهان مدرن را پایه‌ریزی می‌کند.

پروفسور لطفی‌زاده، پدر "منطق فازی" که بود؟

در به رسمیت شناختن کار او باید گفت پروفسور لطفی‌زاده بیش از ۵۰ جایزه مهندسی و دانشگاهی دریافت کرد. از ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۸ او رئیس بخش مهندسی برق برکلی بود و تمرکز او بر دانش کامپیوتری بود؛ حرکتی که موجب شد تا یکی از رشته‌های علمی رایج در برترین دانشگاه‌های جهان بوجود آید.

پسر استاد لطفی‌زاده تنها بازمانده اوست. همسرش فانیا سال گذشته درگذشت. دختر او استلا نیز در سال ۲۰۰۶ درگذشت. او در باکو به خاک سپرده شد.

پروفسور لطفی‌زاده و منطق فازی به عنوان ابزاری برای ایجاد هوش مصنوعی واقعی شناخته می‌شوند و اگرچه بسیاری از دانشگاهیان از جمله برخی از همکاران برکلی سوال کردند که چگونه این روش‌ها موثر خواهد بود، او  آنها را معتقد کرد.

استوارت راسل؛ یک پروفسور برکلی کسی که سالیان سال در اتاق کناری پروفسور لطفی‌زاده مشغول بود  اظهار داشت: “او همیشه انتقادات را با آغوش باز می‌پذیرفت”.

Sources : Nytimes , Google scholar citations

محل تبلیغات شما