ایالات متحده آمریکا معتقد است روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ این کشور دخالت داشته است. این روند شامل هک و نفوذ و دستکاری اطلاعاتی است که روی‌هم‌‌رفته به آن جنگ اطلاعاتی گفته می‌شود. جنگ سایبری به معنی جنگ اطلاعاتی نیست. در حقیقت نبرد سایبری زیر مجموعه یک جنگ اطلاعاتی شمرده می‌شود. نبرد اطلاعاتی مفهومی کلی‌تر دارد.

آقای باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا گفته است به هک و دیگر دخالت‌های انتخاباتی روسیه واکنش نشان خواهد داد. پرسشی که اینجا مطرح است ایالات متحده آمریکا چگونه واکنش نشان خواهد داد و گزینه‌های احتمالی اوباما چیست؟ اوباما گفته است:

 زمان و مکان این حمله تلافی‌جویانه به انتخاب ماست.

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در توسعه و فرهنگ‌سازی. حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات

مبلغ ۲۰۰۰ توماناین که آیا روسیه در روند انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا دخالت داشته است یا خیر مشخص نیست. آنچه در این مورد خوانده‌ایم ادعاهای مقامات آمریکا و کاخ سفید است. مثلاً عنوان شده است که ایمیل‌های حزب دمکرات هک شده است. اینگونه ادعاها هنوز توسط هیچ بنگاه بی‌طرفی تایید و یا رد نشده است.

جنگ اطلاعاتی

تلاش برای فریب با جنگ اطلاعاتی

حملات سایبری بخش مرکزی هرگونه حمله اطلاعاتی به شمار می‌آید و بستر آن را نیز اینترنت فراهم می‌کند؛ ابعاد آن همیشه مخفی خواهد ماند ولی مسیر و نمونه‌های نفوذ برملا خواهد شد. در جنگ اطلاعاتی که مد نظر اوباما بوده است نقش دروغ و مخدوش کردن حقیقت با انتشار مطالب فریبنده نقش اصلی را در گمراهی رای دهندگان داشته است. حقیقت زیر خروارها خاکستر فریب گم شده است.

جنگ اطلاعاتی

آقای O. Sami Saydjari متخصص سابق حملات سایبری وزارت دفاع آمریکا می‌گوید:

روسیه علاوه بر هک به ایجاد کمپین دروغ مبادرت کرده است و از طریق شبکه‌های اجتماعی مجازی و دیگر انجمن‌های آنلاین این اطلاعات دروغ را منتشر کرده است. این شیوه، روشی ارزان‌تر و آسان‌تر برای رسیدن به هدف است.

ردیابی رد پا

ردیابی حملات سایبری مهاجمان بسیار دشوار است زیرا آنها براحتی می‌توانند مسیر خود را تغییر دهند. برای رسیدن به پاسخ مناسبی برای پرسش‌های سایبری نیاز به زمان است و ردیابی آن به منابع متعدد و زمان نیاز دارد. یکی از راهای یافتن محل نفوذ به ترافیک اینترنت در محل مورد نظر برمی‌گردد و نشان از جای رخنه است.  برای پاسخ نهایی باید ماه‌ها صبر کرد.

جنگ اطلاعاتی

 

 

نتیجه

ایالات متحده به این نتیجه رسیده است که راه‌های زیادی برای مقابله وجود دارد. از جمله تحریم و متقابله به مثل ولی این دو راهکار ممکن است نتیجه‌ای منفی و غیر قابل پیش‌بینی بدست دهد. بنابراین بهترین راه مقابله با جنگ اطلاعاتی روشن کردن ذهن مردم و سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش و پرورش برای فهم اطلاعاتی شهروندان است که فرق یک خبر واقعی و یک خبر دروغ را بشناسند.

Source: scientificamerican

محل تبلیغات شما