کلاس بندی خودروها به رده بندی اتومبیل ها از لحاظ اندازه و شکل ظاهری آن می پردازد.

خودرواستادیت: قبل از اینکه  به مطلب اصلی وارد شویم باید گفت کلاس خودرو با تیپ خودرو تفاوت داردو نباید آنها را به جای هم بکار برد. برای روشن شدن مطلب به ارائه مثال می پردازم:

کلاس خودرو: هاچ بک، سدان، شاسی بلند و …

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در توسعه و فرهنگ‌سازی. حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات

مبلغ ۲۰۰۰ تومانتیپ خودرو: پژو ۲۰۶ وی ۲، سوناتا ۲۰۱۴ اس.ای و …

همینطور که متوجه شدید خودرو ها در کلاس بندی به مدل خاصی از شرکت ویژه ای اشاره ندارد ولی در تیپ شناسی خودرو وقتی ما صحبت از تیپ خودرو می کنیم دقیقاً یک خودرو خاص از یک شرکت را مدنظر قرار می دهیم.

درکلاس بندی خودروها ما تا نوشتن این مقاله ۱۵ کلاس مختلف ماشین را در دنیا داریم و ممکن است چند سال آینده کلاس های دیگر اضاف تا با هم تافیق شوند.

البته همین دسته بندی ۱۵ تایی کلاس خودرو نیز استاندار نیست ولی ما تا آنجا که توانسته ایم قابل فهم ترین آن را که بیشترین اجماع خودروشناسان برآن بوده در زیر آورده ایم.

کلاس بندی خودرو ها

برای اطلاعات بیشتر می توانید واژه لاتین Car Body Style  را در گوگل جستجو تا حجم مطالب را دریابید.

برای اشتباه نشدن واژه ای جایگزین کلاس اتومبیل ها با واژه لاتین در تصویر بالا گنجانده ایم ولی معادل های فارسی آن را در زیر می آوریم.

خودرو کوپهکوپه

کوپه نوعی بدنه بسته خودرو است؛ تعریف دقیق کوپه مطابق با زمان و شرکت سازنده متغیر است.کوپه‌ها معمولاً خودروهای سقف‌دار اسپرت یا سدانی هستند.این خودروها دو دره هستند و در دو گونه دو صندلی و چهار صندلی عرضه می‌گردند.در قرن نوزدهم میلادی به کالسکه‌های چهار چرخه بسته‌ای که با اسب کشیده می‌شدند، کوپه گفته می‌شد.فرانسویان به کالسکه‌هایی که در آنها جای مسافران با جای راننده فرق می‌کرد که مسافران در مکانی بسته و راننده در مکانی باز قرار می‌گرفتند، کوپه می‌گفتند.اتومبیل کوپه

معمولا به کوپه‌های چهار نفره، دو دره، دارای سقف ثابت که بالای صندلی‌های جلوی آن باز می‌شود،coupe de ville یا town coupe می‌گویند.

در این کلاس می توان از هیوندای کوپه، جنسیس کوپه و تویوتا کوپه نام برد. از برندهای مشهور کلاس کوپه می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

مشهورترین خودروهای کوپه

خودروی سدانسدان

سه نوع بدنه بر اساس ستون و جعبه: سدان: سه جعبه، سه ستون استیشن واگن: دوجعبه، چهار ستون هاچ‌بک: دوجعبه، سه ستون

سه نوع بدنه بر اساس ستون و جعبه:
سدان: سه جعبه، سه ستون
استیشن واگن: دوجعبه، چهار ستون
هاچ‌بک: دوجعبه، سه ستون

سدان(به انگلیسی:Sedan) یا سالون به خودروهای سواری معمولی یا اصطلاحاً صندوقدار میگویند که دارای سقف ثابت، صندوق عقب مجزا و دو ردیف صندلی بوده و می‌تواند دو یا چهار در داشته باشد . سدان متداولترین شکل طراحی بدنه خودرو می‌باشد.

در این کلاس سه زیر کلاس وجود دارد.

سدان: سه جعبه، سه ستون
استیشن واگن: دوجعبه، چهار ستون
هاچ‌بک: دوجعبه، سه ستون

می توان سمند را به عنوان یک خودروی سدان کلاسیک معرفی کرد. از برندهای مشهور کلاس سدان می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

مشهورترین خودروهای سدان

خودروی تراکتراکتراک - وانت فود اف 150

هر نوع خودروی که قسمت حمل بار داشته باشد تراک گویند. از وانت پیکان گرفته تا کامیون و تریلرهای بزرگ. ولی آنچه مدنظر این کلاس از خودروها است اشاره به خودروهای وانت وعالی الخصوص وانت های دوکابین است که مشهورترین خودروهای این کلاس فورد، جی.ام.سی و شورولت هستند.

از برندهای مشهور کلاس تراک می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

مشهورترین خودروهای تراک باری - وانتخودروهای اس.یو.وی یا شاسی بلنداس.یو.ویلندرور 2013 شاسی بلند

شاسی بلند یا اس‌یووی (به انگلیسی sport utility vehicle یا به طور مخفف SUV) به گونه ای از خودروها می‌گویند که برای کاربرد بیابانی و پیمودن مسیرهای ناهموار طراحی شده‌اند. این خودروها معمولا دو دیفرانسیل هستند و فاصله محور آنها تا سطح زمین بیشتر از خودروهای عادی است.

از برندهای مشهور کلاس اس.یو.وی یا شاسی بلند می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

مشهورترین خودروهای اس یو وی یا شاسی بلند

خودروی ون - کاروانهونشورولت اکسپرس پسنجر

کاروانه یا ون (به انگلیسی: Van)‏ به گونه‌ای از خودروها اطلاق می‌شود که برای ترابری اسباب و لوازم حجیم و سنگین و یا گروهی چند نفره از انسان‌ها استفاده می‌شود.

خودروهای ون معمولاً بدنه‌ای مکعب شکل دارند که بر روی چهار چرخ سوار شده است. ابعاد بدنه این خودرو را می توان حد فاصل کلاس استیشن واگن و کامیون (در حوزه باربری) و مینی‌بوس (در حوزه نفربری) دانست. این خودروها دارای ابعاد، قدرت موتور و اشکال مختلفی هستند.

خودروهای ون ۱۱ و ۱۳ نفره متداول ترین خودروهای ون هستند.

از برندهای مشهور کلاس ون می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

مشهورترین خودروهای ون

خودروی واگن استیشنواگنخودرو واگن استیشن ولفس واگون

خودروی واگن استیشن خودروهای تفریحی هستند که فضای مناسبی در عقب خودرو جهت حمل بار و یا سرنشین دارد. که تندر ال۹۰ استیشن یکی از این اتومبیل ها است. در این خودروها به جای صندوق عقب یک درب پنجم در عقب خودرو قرار دارد.

کمپانی ولفس واگون از خودروسازان مطرح این کلاس از اتومبیل ها  شناخته می شود.

از برندهای مشهور کلاس واگن می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

 

مشهورترین خودروهای واگن استیشن

خودروی اسپورتاسپرت

خودروی اسپرت اصطلاحی است که به خودروهای پر سرعت، کم ساخت و گاهی روباز گفته می‌شود.

خودروهای اسپرت می‌توانند مجلل یا غیر مجلل باشند اما رانندگی و عملکرد مکانیکی در آنها مورد نیاز است.بسیاری از رانندگان به نام و برند خودرو و سابقه و شهرت آن در مسابقات به عنوان معیار کیفیت خودروی اسپرت توجه می‌کنند (مانند خودروهای پورشه، لوتوس و فراری)؛ اما برندهایی نیز مانند لامبورگینی موجودند که خودروهای مسابقه‌ای نمی‌سازند اما بصورت انبوهی میان دوست‌داران خودروهای اسپرت طرفدار دارند.خودروی اسپرت فراری کالیفورنیا

برخی خودروها ممکن است ورزشی باشند اما به گروه خودروهای اسپرت تعلق نداشته باشند؛ بطوریکه بسیاری از خودروهای اسپرت کامپکت، سدان اسپرت، عضلانی، هات هاچبک و غیره، با اینکه ویژگی‌های مشترکی با خودروهای اسپرت دارند، خودروی اسپرت بحساب نمی‌آیند.آنان بیشتر بخاطر جا باز کردن در بازار فروش به نام خودروهای اسپرت در می‌آیند.

از برندهای مشهور کلاس اسپرت می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

مشهورترین خودروهای اسپرت

کانورتیبلکانورتیبل

این گونه خودروهای دارای سقف(همراه شیشهٔ عقب) تاشو هستند که در پشت اتومبیل جمع می‌گردد و یا دارای نوعی سقف هستند که به طور کامل از خودرو جدا می‌گردد. البته نوع سمی کانورتبل (Cabrio coach or Semi-convertible) یک سان روف بزرگ (SunRoof) بر روی سقف خود دارد.مزدا ام ایکس 5 میاتا

البته این کلاس به نوعی مثل جودو وزن آزاد می باشد که محدودیتی در خصوص شکل و شمایل خودرو وجود ندارد و هر نوع خودرو با توانایی سقف تاشو  در این کلاس جای می گیرند.

از برندهای مشهور کلاس کانورتیبل می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

مشهورترین خودروهای کانورتیبل

هیبریدیهیبریدی

خودرو هیبریدی خودرویی است که برای حرکت کردن از ترکیب دو یا چند منبع مجزای قدرت استفاده می‌کند. در بیشتر موارد از این نام در اشاره به خودرو برقی دوگانه استفاده می‌شود که در سیستم پیشرانه آنها یک موتور احتراق داخلی (معمولاً بنزینی) در کنار یک یا چند موتور الکتریکی قرار دارد و خودرو این قابلیت را دارد که فقط از یکی از این منابع انرژی یا هر دو آن‌ها در کنار یکدیگر استفاده کند.تویوتا پریوس

انواع دیگری از خودروهای هیبریدی هم وجود دارند که از سوخت‌های دیگری چون پروپان، سی‌ان‌جی، هیدروژن یا انرژی خورشیدی بهره می‌برند.

نوع تکنولوژی به کار رفته در ساخت این خودروها بستگی به هدف طراحان خودرو دارد؛ این که آیا خودرو هیبریدی برای بهره‌وری بالاتر در مصرف سوخت، قدرت بیشتر، مسافت طولانی‌تر حرکت با یک بار سوخت‌گیری یا کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای طراحی شده است.

از برندهای مشهور کلاس کانورتیبل می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

مشهورترین خودروهای هیبریدی

 

 

 

 

 

 

 

خودروی لوکسلوکس

خودروی لوکس واژه‌ای است که برای نامیدن گروهی از اتومبیلها به کار می‌رود که اشرافیت و حد اعلای راحتی و مرغوبیت را برای فردی که سوار می شود فراهم می‌آورد. سطح عملکرد، میزان تجهیزات، راحتی، زیبایی و تکنولوژی‌های بکار رفته در این کلاس خودرو به حدی است که تنها قشرهای خاصی از جامعه قادر به خرید آنها هستند.پورشه 911

در بین خودروهای لوکس پورشه ۹۱۱ یک سرو گردن از سایر اتومبیل ها برتر است .این خودرو در کلاس های دیگر نیز جای دارد.

 

از برندهای مشهور کلاس لوکس می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

 

 

مشهورترین خودروهای لوکس

کروزورکروزور

این نوع ماشین ها در دسته شاسی بلند جای نمی گیرند و بیشتر خصوصیات اسپرت و شیک بودن را همراه خود دارند. از این نوع اتومبیل ها می توان به صورت شاخص از کیااسپورتیج نام برد.

کیا اسپورتیج

از برندهای مشهور کلاس کروزور می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

مشهورترین خودروهای کروزور

لیموزینلیموزین

لیموزین (به انگلیسی: Limousine)‏ نام یک نوع کلاس خودرو است.  این خودروها دارای طولی زیاد، و جهت مقاصد تشریفاتی (چه رسمی و چه غیر رسمی) استفاده می‌گردد.  امروزه انواع شرکتهای اتومبیل سازی لیموزین می‌سازند، و اغلب قابل کرایه است.  نخستین لیموزین در کشور فرانسه و در سال ۱۹۰۲ ساخته شد.

لیموزین

ون تراک ون تراک

ون تراک ها را می توان در آمبولانس ها جستجو کرد. یک ون دارای قابلیت حمل بار به صورت اختصاصی

در حقیقت این نوع ون ها در قسمت عقب خودرو تغییراتی صورت گرفته و از آن می توان برای حمل کالا و یا استفاده های دیگر از جمله حمل بیمار به صورت اورژنس استفاده نمود.

خودرو الکتریکیخودرو الکتریکی

خودرو برقی به خودروی می‌گویند که از باتری جهت نیروی محرکه به‌جای موتور درون‌سوز استفاده می‌کند.خودروی برقی

اولین خودروهای برقی در قرن نوزدهم ظاهر شدند. تولید اینگونه خودروها با تولید انبوه اتومبیل احتراقی دچار افت شدید گردید. اما برخی خودروهای برقی همانند تسلا رودستر (یک خودروی لوکس برقی) و جنرال موتورز ای‌وی-۱ موفقیت آمیز بوده‌اند.

از برندهای مشهور کلاس الکتریکی می توان خودروهای زیر را معرفی کرد:

 

مشهورترین خودروهای برقی

 

 

Source: wikipedia , nadaguides & providencelimousines

 

محل تبلیغات شما