از بسیاری جهات، تغییرات آب و هوایی در این سال هیچ تفاوتی با تمام سال‌های دیگر از آغاز این قرن نداشته است. داده‌های اولیه از سازمان جهانی هواشناسی نشان می‌دهد دمای جهان ۱٫۲ درجه افزایش پیدا کرده و سال ۲۰۱۶ را به گرم‌ترین سال در تمام ادوار تبدیل کرده است.

در اینجا نگاهی به وقایع کلیدی و این که این وقایع ممکن است در سال ۲۰۱۷ و سال‌های آتی در علم هواشناسی به چه شکل خواهند بود، می‌پردازیم.

قطب شمال گرمتر

در اواسط سال، دانشمندان ناسا در مطالعه یخ‌های قطب شمال متوجه شدند که یخ‌ها با نرخی بی‌سابقه با کاهش سطح حدود ۱۳٫۴ درصد در حال ذوب شدن بودند. در حال حاضر پوشش یخ‌ها در فصل ذوب یعنی سپتامبر حدود ۴۰ درصد کمتر از مقدار آن در دهه ۱۹۷۰ شده است.

تجربیات بشر از گرمترین سال تاریخ حیات کره

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در توسعه و فرهنگ‌سازی. حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات

مبلغ ۲۰۰۰ تومانمارتین بنیستون مدیر موسسه علوم محیط زیست در دانشگاه ژنو اظهار می‌کند : ” شاید واضح‌ترین نشانه‌ها از تغییرات آب و هوایی افزایش دمای هوا در قطب شمال بود که با دمای نقطه انجماد در ژانویه سال ۲۰۱۶ ( زمانیکه دمای نرمال بین -۲۵ درجه و -۴۰ درجه است ) شروع می‌شد و در هفته‌های آخر این گرما تکرار می‌شد. “

گرمترین سال تاریخ حیات کره

آنچه بطور معمول اتفاق می‌افتد این است که در هنگام اتمام سپتامبر پوشش یخ اقیانوس دوباره ساخته می‌شود ولی سال ۲۰۱۶ بدین گونه پیش نرفت. گرمای بی‌سابقه باعث شده بود پوشش یخ در اواخر اکتبر بهنگام شروع زمستان علی رقم وجود تلاش های پرندگان مهاجر که مدفوع آنها کمک به حفظ سرما می‌کند، در سطوح پایین باقی ماند.

گرمترین سال تاریخ حیات کره زیستگاه در حال ناپدید شدن خرس‌های قطبی یکی از پیامدهای شناخته شده از تغییرات آب و هوا در قطب شمال است. همچنین مشاهده شده است که اکثر حیوانات ۱۲ درصد توده بدن بدنشان را در ۱۶ سال گذشته از دست داده‌اند.

گرمترین سال تاریخ حیات کره

شواهد ناشی از یادداشت‌های روزانه و مجلات اوایل قرن ۲۰ نشان می‌دهد که در قطب جنوب پوشش‌های یخی در طول دهه‌های طولانی شناور و ثابت بوده‌اند، برخلاف روند نزولی ثابت در حجم آنها که در حال حاضر که شاهد آن هستیم. علاوه بر آن در سال ۲۰۱۵، یک کوه یخ با ابعادی نزدیک به ۵۸۲ کیلومتر مربع در یخچال‌های منطقه جزیره پاین شکست که دلیل آن شکافی به اندازه ۳۲ کیلومتر در کوه یخ شناور احتمال داده شد.

گرمترین سال تاریخ حیات کره

بدین شکل که این شکاف از دوسال پیش بوجود آمده بود و کم کم به سطح یخ رسیده و موجب شکست آن و شناور شدن آن در اقیانوس شد. از نظر دانشمندی دیگر، بخش جدیدی که در شرف آسیب قرار گرفته است، کوه‌های یخ غربی قطب جنوب که تحقیقات نشان می‌دهد آسیب‌پذیری آنها بسیار بیشتر از قبل شده است و این پیامدهای جدی برای جوامع ساکن سواحل با ارتفاع کم در تمامی نقاط جهان را در پی دارد.

آگاه کردن جهان در مورد گرمایش زمین

دمای بالا تنها رویداد غیر عادی مشاهده شده در سال ۲۰۱۶ نبود، سطح بالا دی اکسید کربن در بالای قطب جنوب که به ۴۰۰ ppm رسید، از دیگر نگرانی‌ها بود. این درحالیست که غلظت استاندارد ۳۵۰ ppm است. پیتر تنس از دانشمندان ارشد از شبکه مرجع گازهای گلخانه‌ای NOAA می‌گوید جهان دیگر غلظتی پایین‌تر از این مقدار را تجربه نخواهد کرد.

گرمترین سال تاریخ حیات کره

تحقیقات نشان داد که ساطع شدن گازهای گلخانه‌ای فقط از طریق فعالیت‌های انسانی تولید نمی‌شوند، بلکه گرم شدن زمین باعث خروج این گازها از زیر سطح خاک و نفوذ آن به اتمسفر می‌شود. توافق پاریس در سال گذشته به عنوان اولین اقدام برای متوقف کردن این رویدادها بود؛ این توافق را ۱۹۵ کشور برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از افزایش دما امضا کردند.

انتخاب دونالد ترامپ عدم اطمینان بیشتری برای آینده توافق پاریس را برانگیخت؛ از آنجا که او وعده داده است که از این توافق عقب‌نشینی کند و محدودیت در تولید انرژی را حذف خواهد کرد. همه اینها موجب نگرانی‌هایی شده است که این اقدامات چه پیامدهایی برای زمین خواهد داشت.

گرمترین سال تاریخ حیات کره

از پیامدهای این گرمایش می‌توان به انقراض برخی گونه‌های جانوری اشاره کرد. افزایش سطح آب و پوشانیده شدن دیواره بزرگ مرجانی استرالیا، پوشش گیاهی که به عنوان غذا برای جوندگانی به اسم برمبل کی ممولی بود را به زیر آب برد و این گونه جانوری را در خطر انقراض قرار داد.

گرمترین سال تاریخ حیات کره

بر طبق گزارشی از مجموعه جهانی حیات وحش که در اکتبر منتشر شد، پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ دو سوم جمعیت حیات وحش جهانی در خطر انقراض قرار گیرند.

آب‌هایی اسیدی‌تر

دانشمندان تخمین می‌زنند حدود یک چهارم از دی اکسید کربنی که به داخل جو وارد می‌شود، توسط اقیانوس جذب می شود که باعث اسیدیته شدن آب می‌گردد. هرچه آب دریا اسیدی‌تر شود، کربنات کلسیم- که به عنوان بلوک های تشکیل صخره های مرجانی عمل می‌کند- بیشتری حل می‌شود. از بدترین اثرات آن در دیواره بزرگ مرجانی استرالیا می‌توان نام برد که در سال ۲۰۱۶ حدود دو سوم از مرجان‌ها در بخش شمالی این صخره از بین رفتند.

گرمترین سال تاریخ حیات کره

همچنین امسال تغییراتی در رفتار زندگی گونه‌های دریای ناشی از اسیدی شدن آب اقیانوس‌ها مشاهده شد؛ یک مطالعه در ماه جولای اشاره کرد که اسیدیته بالاتر در اقیانوس موجب کاهش سرعت حرکت حلزون سیاه و در نتیجه ضعیف شدن در فرار از چنگال درنده از ستاره دریایی شده است.

نشانه‌هایی از امید

در حالی که نگرانی حاصل از ویرانی محیط زیست رو به رشد است، سال ۲۰۱۶ برخی از جنبه‌های مثبت از آب و هوا را به ارمغان آورد. اوایل این ماه، دانشمندان به یکی از موانع پیش روی با کشف آئروسل که می‌تواند به اتمسفر اضافه شود تا حرارت را به زمین برگرداند، غلبه کردند. دانشمندان دریافتند که سنگهای بازالتی می‌توانند باعث تبدیل دی اکسید کربن به آب گازدار شوند؛ بدین صورت که با پمپاژ آن را به چاه های زیر زمینی که در آن عناصر مانند کلسیم، منیزیم و آهن می‌توانند ۹۵ درصد گاز CO2 را در عرض تنها دو سال تبدیل به مواد معدنی جامد کند.

گرمترین سال تاریخ حیات کره

راه دیگر بهره‌گیری از گاز CO2  استفاده از آن در فرم‌های جدید سوخت است دانشمندان در دانشگاه تگزاس در آرلینگتون یک فرایند تبدیل یک مرحله‌ای که به موجب آن آنها می‌توانند دی اکسید کربن و آب را مستقیما به یک سوخت هیدروکربنی مایع ساده و ارزان تبدیل کنند، ابداع کردند.

گرمترین سال تاریخ حیات کره

در نگاه از دید مثبت در تغییرات آب و هوایی از دگرگونی‌هایی در اتمسفر می‌توان نام برد. طی تحقیقاتی در ماه سپتامبر محققان دریافتند که سطح اسیدیته اتمسفر به قبل از دوره صنعتی شدن- طی ۳۰ سال که استفاده از گاز CFC ممنوع شد- برگشته است، که نشان‌دهنده بهبود در ترمیم لایه ازن است.

ابزارهایی جدید

همچنان که زمین در حال گرم شدن است، شناخت ما از این پدیده در حال افزایش است. یخ‌ها از آنجا که اسرار زیادی را در خود نگه می‌دارند، می‌توانند ارزشمند باشند. پروژه‌ای برای حفاظت از این یخ‌ها با جابجایی یک یخ ۱۳۰ متری از مونت بلنک در کوه های آلپ فرانسه و نگه‌داری آنها، در حال شکل‌گیری است.

گرمترین سال تاریخ حیات کره

به همین ترتیب، یک توافق تاریخی بین کشورها برقرار شد تا اقیانوس راس قطب جنوب به عنوان منطقه رسمی حفاظت شده در جهان شناخته شود. این منطقه محل زندگی بیش از ۱۰۰۰ گونه جانوریست و در حال حاضر برای مطالعه اثرات تغییرات آب و هوا بر این اکوسیستم  بعنوان یک منبع ارزشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چشم اندازی روشن: انرژی‌های تجدید پذیر

در این سال تغییر قابل توجهی در ذهنیت‌ها به سمت انرژی های تجدید پذیر پیش رفت. در ماه های اخیر، فرانسه، انگلستان و هلند متعهد به تعطیل کردن نیروگاه‌های خود و جایگزینی سوخت فسیلی با این انرژی‌ها شدند. در سال ۲۰۱۵ نیم میلیون صفحه خورشیدی در سراسر جهان در هر روز، همراه با دو توربین بادی در هر ساعت در چین نصب شدند.

گرمترین سال تاریخ حیات کره

پروژه های آژانس ظرفیت قدرت جهانی از انرژیهای تجدید پذیر را تا ۷۶۰۰ تراوات ساعت تا سال ۲۰۲۱ افزایش خواهد داد و شرکت‌های بزرگ مانند گوگل متعهد به اجرای تمام فعالیت های جهانی خود با انرژی‌های تجدید پذیر از سال آینده شده‌اند.

سال ۲۰۱۷ و فراتر از آن

بنظر می‌رسد تغییر به سمت انرژی‌های تجدید به نوبه خود شروع شده است، ولی اگر با سرعت زیاد این فعالیت‌ها گسترش پیدا نکند، زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید تا بر گرمایش زمین بتوان غلبه کرد. سال ۲۰۱۷ مطمئنا به سهم خود از سرشار از شگفتی‌ها خواهد بود اگرچه همچنان یک تهدید زیست محیطی وجود خواهد داشت که موجب تعجب ما نخواهد شد و آن گرمتر شدن زمین نسبت به قبل خواهد بود.

Source : newatlas, globalwarming, NOAAarctic, climatechange

محل تبلیغات شما