خوابیدن راحت و بیدار شدن راحت از خواب صبحگاهی می‌تواند خیلی آسان نیز نباشد، اگر خوب نخوابید در زمان بیدار شدن ممکن است هنوز احساس خستگی کنید.

خوابیدن و بیدار شدن از خواب یک فرایندی است که دانشمندان هنوز به رموز حیاتی آن دست نیافته‌اند. تمام مراحل خواب می‌تواند برخواستن از خواب را تحت تاثیر قرار دهد. اگر فرد به اندازه کافی نخوابد، بیدار شدن نیز باسختی  همراه خواهد بود.

چگونه صبح زود بیدار شویم؟ از نظر علمی

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در فرهنگ‌سازی کمک به سایت‌های مستقل.
حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات است.
مبلغ ۲۵۰۰ تومانهر فرد بزرگسال نیاز به خوابیدن به اندازه ۷ تا ۹ ساعت در شبانه روز است. این مقدار برای هر فرد متغییر و بستگی به عوامل متعددی است که حتی دو دوقولوی همسان نیز نمی‌توانند یک خواب مشابه از نظر زمانی داشته باشند.

مهمترین عامل برای بیدار شدن از خواب صبحگاهی، نور و روشنایی محیط است. نور خورشید بیشترین تاثیر را در بین منابع نوری برای بیدار شدن دارد. اکثر افرادی که در محیط باز می‌خوابند، سریعتر بیدار می‌شوند.

روشنایی

در مقابل این مورد، روشنایی در شب دقیقاً متضاد عمل می‌کند و باعث می‌شود، به خواب رفتن فرد با تاخیر و سختی همراه باشد. در حقیقت نور باعث می‌شود، هرمون ملاتونین “melatonin” که برای خواب موثر است، با روشنایی سرکوب شده و فرد احساس خواب نکند.

چگونه صبح زود بیدار شویم؟ از نظر علمی

بنابراین توصیه می‌شود قبل از خواب از خیره شدن به صفحات اسمارتفونها، لپ‌تاپ و سایر دستگاه‌های هوشمند بپرهیزید، زیرا باعث کندی و تاخیر شروع فعالیت هرمون ملاتونین شده و برای خواب دیرتر آماده شوید.

غذا

خوردن غذای سنگین نزدیک به زمان خواب بدلیل درگیر شدن عضله اسفنکتر دستگاه گوارش که در انتهای مری قرار دارد، موجب تاخیر در خواب خواهد شد. بنابراین وعده شام باید حداقل دو ساعت قبل از خواب باشد. در همین حال نوشیدن آب قبل از خواب بدلیل نیاز به رفتن به دستشویی، باعث اختلال در خواب خواهد شد.

نکاتی برای کمک به خواب رفتن و خوابیدن

استرس را از خود دور کنید، همه چیز را حل شده تلقی کرده و نگاه به جلو داشته باشید. اگر چیز مهمی ذهنتان را مشغول کرده است، او را دعوت کنید تا فردا تحت تاثیرتان قرار دهد، برای مشکلاتتان نیز زمان تعیین کنید.

حمام گرم، خواندن کتاب و نه کتاب دیجیتال، نوشیدنی شیر گرم موجب آماده شدن بدن برای خواب است.

از این کارها نیز اجتناب کنید

ورزش کردن، بازی‌های رایانه‌ای، تماشای تلویزیون در حالت آماده باش و نه لم دادن، موجب تاخیر خواب خواهد شد.

یک روال همیشگی برای خواب داشته باشید و زمان خاصی را برای خواب در نظر گرفته تا مغز به آن عادت کنید. همیشه در یک محیط تکراری بخوابید، خوابیدن در جای همیشگی آسان‌تر است. محیط خواب باید، کمی سرد و تاریک باشد.


در هنگام بیدار شدن از خواب، کمی گیجی عادی است

ربع ساعت بعد از بیدار شدن ممکن است کمی غمگین باشید و کمی گیچ، این وضعیت طبیعی است، هنوز برخی از قسمت‌های مغز شما بیدار نشده‌اند.


تهیه کننده:
کریستال گرانت، دانشجوی دکترا، آزمایشگاه خواب و کرونوبایولوژی، دانشگاه استرالیای جنوبی و Siobhan Banks ، دانشیار، دانشگاه استرالیای جنوبی.

این مقاله ابتدا توسط The Conversation منتشر شد. مقاله اصلی را بخوانید.

محل تبلیغات شما