ما انسان‌ها دو دنیا داشتیم یکی دنیای واقعی و دیگری دنیای خیال و شاید بتوان گفت روئا. در حال حاضر با کمک تکنولوژی انسان‌ها، دنیاهای دیگری را نیز برای خود ساخته‌اند. در این مطلب با استادیت باشید با برجسته کردن تفاوت واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی. براستی تفاوت این واژه‌ها در پشت پرده واقعیت چیست؟ واقعیت هستند یا خیال؟

از سال ۲۰۱۴ ما به واژهای واقعیت مجازی “Virtual Reality” یا به اختصار (VR) و واقعیت افزوده “Augmented Reality” یا به اختصار (AR) را از هم مجزا کرده‌ایم. آیا اینکه استفاده از کلمه Reality درست و بجاست جای خود دارد ولی با پیشرفت تکنولوژی تفاوت این دو واقعیت نیز بیشتر و بیشتر می‌شود و فضا و دنیای ایندو شاید در زمانی نه چندان دور کاملاً از هم جدا باشند.

شرکت‌های تولید کننده این واقعیت‌های مدرن هر کدام فناوری خاص خود را برای تولید اینگونه دنیاهای جدید بکار گرفته‌اند. در حال حاضر برخی معتقدند ما به جز واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، یک دنیای جدید را نیز ترسیم کرده‌ایم که نام آن واقعیت ترکیبیMixed Reality” یا به اختصار (MR) است.

تفاوت این سه واقعیت جدید شاید سخت باشد و درک درستی از آن حاصل نشود. ما برای راحت‌تر شدن کار برای شما سه ویدئو را برای هر کدام از این سه واقعیت جدید برگزیده‌ایم که به نوعی تداعی‌کننده آن واقعیت منحصر به فرد باشد.

تفاوت واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی

تفاوت واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی چیست؟

هر سه این واقعیت‌ها در حقیقت درصدد هستند مغز ما را گول یزنند. و درک واقعیتی از پیرامون خود نسبت به اجسام غیر واقعی داشته باشند. تفاوت این سه در سه نکته کلیدی است.

قواعد متفاوت‌سازی واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی از این قرار هستند:

  • چگونگی ارالئه این واقعیت
  • چگونگی تولید اشیای پیرامون
  • تعامل کاربر با واقعیت تولید شده

واقعیت مجازی:

در واقعیت مجازی کاربر از طریق یک دستگاه حسی از واقعیت‌های پیرامون محروم می‌شود. این دستگاه حسی می‌تواند یک کلاه و یا یک عینک و یا چیزی شبیه به آن باشد که یک حس مهم شما را از دنیای واقعی محروم کند. در این حال کاربر در دنیای مجازی تولید شده که به وسیله یک کلاه و یا عینک است غوطه‌ور شده و از دنیای واقعی فاصله می‌گیرد.

تفاوت واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی

دستگاه واقعیت مجازی می‌تواند شما را به دوران ژوراسیک، عصر یخبندان، ماه و جاهای دیگر بده که هیچ تعامل مستقیمی با دنیای واقعی نداشته باشد. مثل ویدئوی زیر که سوپرمن در آن نقش آفرینی می‌کند و شما را به واقعیت مجازی می‌برد.

 

یک نقطه ضعف این دنیای واقعیت مجازی آن است که چنانچه تاخیر یا تجربه نامحسوس رخ دهد مغز انسان نسبت به آن واکنش نشان داده و حیران می‌شود که در نهایت با واکنش منفی مثل تهوع آن را نشان خواهد داد.

واقعیت افزوده:

تفاوتی که واقعیت افزوده با واقعیت مجازی دارد این است که در واقعیت افزوده، بخشی از دنیای واقعی که کاربر در آن قرار دارد در واقعیت افزوده تداخل داده می‌شود.

در واقعیت افزوده تصاویر ایجاد شده و واقعی هم‌پوشانی دارند و با هم ادغام می‌شوند. مثل ایجاد لایه شفافی از واقعیت بر پس زمینه واقعیت موردنظر یا ایجاد فلش‌های مجازی بر واقعیت پیرامون کاربر. در واقعیت افزوده دنیای پیرامون کابر محو نشده و همراه کاربر وجود دارد.

تفاوت واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی

در واقیعت مجازی با توجه به اطلاعات دریافتی فردی می‌تواند براحتی از یک چهار راه واقعی عبور کرده و با توجه به مسیریابی لحاظ شده در واقعیت افزوده سریع‌ترین راه را برای رسیدن به فرودگاه انتخاب کند.

در مثالی که ما برای شما درنظر گرفته‌ایم ویدئوی گوگل گلاس یا عینک گوگل را انتخاب کرده‌ایم که واقیعت افزوده را برای شما به روشنی به نمایش گذاشته است. ویدئوی زیر را با هم ببینیم.

واقعیت ترکیبی

واقعیت ترکیبی حاصل از قرار گرفتن واقعیت مجازی و افزوده در کنار هم برای غرق کابر در یک برنامه از پیش برنامه‌ریزی شده است که اصل آن در دنیای واقعی قرار دارد.
تفاوت واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی
تفاوت بین تصاویر واقعی و مجازی در آن سخت است و همه چیز در آن از قوانی واقعی پیروی می‌کنند. در این واقعیت فرد می‌تواند به صورت واقعی به اشیاء نزدیک و دور شود و زاویه خودر ا به صورت واقعی با آن تنظیم کند. در این نوع واقعیت بر اساس لمس تغییر می‌یابد وگرنه همه چیز واقعی به نظر می‌رسد.
ویدئوی زیر یک ویدئوی مفصل از واقعیت ترکیبی است. شما ار به دیدن آن دعوت می‌کنیم:
محل تبلیغات شما