پلیمر چیست؟

پلیمر مواد ساخته شده از زنجیره‌های طولانی و تکراری مولکول‌ها هستند. پلیمرها دارای خواص منحصر به فرد هستند، بسته به نوع مولکول‌ها اتصال و چگونگی اتصال آنها انواع پلیمر داریم. بعضی از پلیمرها توانایی خم‌شدن و کشش هستند، مانند لاستیک و پلی‌استر. پلیمرهای دیگری نیز وجود دارد که سخت و سفت هستند، مانند اپوکسی ها و شیشه‌ها.

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در توسعه و فرهنگ‌سازی. حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات

مبلغ ۲۰۰۰ تومانپلیمرها در همه جای زندگی انسان حضور دارد. هر فرد به صورت تقریبی هر ۵ دقیقه در مجاورت یک پلیمر قرار دارد. از بطری آب گرفته تا وسائل لاستیکی.

پلیمر چیست؟

اصطلاح پلیمر اغلب برای توصیف پلاستیک‌هایی که پلیمرهای مصنوعی هستند توصیف می شود. با این حال، پلیمرهای طبیعی نیز وجود دارند؛ به عنوان مثال، کائوچو و چوب، پلیمرهای طبیعی هستند که از یک هیدروکربن ساده، ایزوپرن تشکیل شده اند. موسسه Encyclopedia Britannica می‌گوید پلیمرهایی طبیعی به‌شمار می‌آیند که از اسیدهای آمینه تولید شده باشند.  اسیدهای نوکلئیک (DNA و RNA) پلیمرهای نوکلئوتیدها هستند. مولکول‌های پیچیده از پایگاه‌های نیتروژنی، قندها و اسید فسفریک به عنوان مثال از دسته پلیمرهای طبیعی هستند.

هرمان استادینگرهرمان استادینگر “Hermann Staudinger”

پدر توسعه پلیمر مدرن

هرمان استادینگر، استاد شیمی آلی زوریخ، پدر توسعه پلیمر مدرن است. تحقیقات “استادینگر” در دهه ۱۹۲۰ منجر به دستکاری در پلیمرهای طبیعی و صنعتی شد. او واضح تو اصطلاح پلیمری، پلیمریزاسیون و ماکرومولکول‌ها است. وی در سال ۱۹۵۳ موفق به کسب جایزه نوبل شیمی ماکرومولکولی شد.

پلیمریزیشن روش ساخت پلیمر مصنوعی است. در این روش مولکول‌های کوچک که موتومرها نامیده می‌شوند توسط زنجیره‌ای از اوراق کوانتال نگهداری شده، واکنش‌های شیمیایی از جمله فشار و گرما موجب تغییر شبیه‌سازی شیمیایی مولکولها می‌شود که سرانجام این فرایند ایجاد ملکول‌های خطی، شاخه‌ای یا شبکه‌ای که همان پلیمرها هستند، می‌شود.

این زنجیره‌های مونومرها نیز ماکرومولکول‌ها نامیده می‌شوند. بیشتر زنجیره‌های پلیمری یک رشته از اتم‌های کربن را به عنوان ستون فقرات آن حساب می‌شوند تشکیل می‌دهد. با توجه به مرکز آموزش علوم پلیمر، تنها یک ماکرومولکول می‌تواند ترکیبی از صدها‌هزار مونومر باشد.

پلیمر چیست؟

استفاده از پلیمرها

پلیمرها تقریبا در هر جای زندگی مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند. کیسه‌های مواد غذایی، بطری‌های نوشابه و آب، الیاف نساجی، تلفن، کامپیوتر، بسته‌بندی مواد غذایی، قطعات خودرو و اسباب بازی‌ها حاوی پلیمر هستند.

در فناوری پزشکی نیز از پلیمرها استفاده می‌شود. به عنوان نمونه پوسته کپسول‌های دارو.

پلیمرهای محبوب برای تولید عبارتند از پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن. مولکول‌های آنها می توانند از ۱۰،۰۰۰ تا ۲۰۰،۰۰۰ مونومر باشد.

آینده پلیمرها

محققان در حال کار بر روی انواع مختلف پلیمرها هستند، آنها با هدف توسعه بیشتر داروها و افزایش محصولاتی که در حال حاضر استفاده می‌کنیم بر روی پلیمرها کار می‌کنند.پلیمر چیست؟

به عنوان مثال، پلیمرهای کربنی برای صنایع خودروسازی توسعه یافته و تقویت می‌شوند.

کامپوزیت‌های پلیمر تقویت شده با فیبر کربن (CFRP) مواد نسل بعدی پلیمرها برای تولید اتومبیل‌های سبک‌تر هستند.

پوست مصنوعی تولید شده از یک سلیکون از آخرین اشارات در مورد آینده پلیمرها باشد.

Source: livescience

محل تبلیغات شما