هنگامی که رئیس جمهور منتخب دونالد ترامپ، در ژانویه رسما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا شود، کنترل کامل زرادخانه هسته‌ای امریکا را در دست خواهد گرفت. اگر او تصمیم به شروع یک جنگ هسته‌ای بگیرد، هیچ تدابیر قانونی برای متوقف کردن او وجود ندارد.

با این حال هنجارها، تابوها و ترسی پس از جنگ جهانی دوم در روسای جمهور ایالات متحده به وجود آمده است. اما از آن جا که کره شمالی و روسیه به تقویت نیروهای هسته‌ای خود پرداخته‌اند، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آشکارا بیان کرده که ایالات متحده باید قابلیت‌های هسته‌ای خود را تقویت کند و گسترش دهد، که باعث نگرانی کارشناسان شده است.

رئیس جمهور منتخب در طول سخنرانی‌های انتخاباتی خود، گسترش تسلیحات هسته‌ای را “بزرگ‌ترین مشکل” در جهان خوانده است.جنگ هسته‌ای

      ایالات متحده باید قابلیت‌های هسته‌ای خود را تقویت کند و گسترش دهد تا تمام جهان در مورد سلاح‌های هسته‌ای حواسشان جمع باشد.

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در فرهنگ‌سازی کمک به سایت‌های مستقل.
حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات است.
مبلغ ۲۵۰۰ تومان      دونالد جی ترامپ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۶

بیش از ۷۰ سال است که کلاهک‌های هسته‌ای در جنگ‌ها استفاده نمی‌شوند. اما دلیل آن یک مساله جنجالی است.

دلیل اصلی عدم استفاده از سلاح‌های هسته‌ای

نینا تننوالد، مدیر روابط بین الملل در دانشگاه براون، استدلال می‌کند که با گذر زمان یک تابو از ویرانی‌های هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی پدید آمده است. این تابو انتظارات مشترکی ایجاد کرده است که استفاده دوباره از سلاح‌های هسته‌ای از نظر اخلاقی اشتباه است. پاول، استاد روابط بین الملل و نویسنده “سنت عدم استفاده از سلاح‌های هسته‌ای”، با این نظر مخالف است؛ با این استدلال که این یک تابو نیست بلکه یک سنت است که توسط فشارهای اجتماعی و سیاسی هدایت می‌شود. اساس هر دو نظریه ترس عمیق بشر از انقراض، به علت استفاده از سلاح‌های هسته‌ای می‌باشد.

سلاح‌های هسته‌ای

در نظریه تخریب متقابل، این تصور که هر کشور که سلاح‌های هسته‌ای راه‌اندازی کند، احتمالا توسط سلاح‌های هسته‌ای نابود خواهد شد، موانع فرهنگی و روانی نقش قدرتمندی بازی می‌کنند.

در ایالات متحد آمریکا رئیس جمهور به تنهایی کنترل تسلیحات هسته‌ای را بر عهده دارد و کنترل دیگری وجود ندارد. استاد تاریخ هسته‌ای الکس والرشتاین در یک پست اخیرا در وبلاگش نوشته است: “در واقع، انتخابات تنها کنترل واقعی قدرت هسته‌ای رئیس جمهور است.”

به این دلیل که اگر به آمریکا حمله شد، وقت با ارزش است و تیم هشدار دهنده تنها سه دقیقه فرصت دارد تا تعیین کند که آیا هشدارهای یک حمله موشکی، واقعی هستند. آن گاه به رئیس جمهور خبر داده می‌شود. رئیس جمهور باید در کمتر از ۱۲ دقیقه گزینه‌های تاکتیکی را بررسی کند و برای اجازه حمله هسته‌ای تصمیم بگیرد.

با این حال، بسیاری از کارشناسان معتقدند که تخریب متقابل، دلیل اصلی عدم استفاده از سلاح‌های هسته‌ای نیست. زیرا آمریکا در جنگ علیه عراق در سال ۱۹۹۱، از سلاح هسته‌ای استفاده نکرد، با این که عراق هیچ سلاح هسته‌ای برای مقابله به مثل نداشت.

حمله هسته‌ای

قوانین بین المللی نیز عامل بازدارنده بزرگی نیستد. درست است که منشور سازمان ملل متحد استفاده نظامی ‌از سلاح هسته‌ای را به جز در دفاع از خود ممنوع کرده است و استفاده از سلاح‌های هسته جنایت جنگی است؛ پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای از سال ۱۹۶۸ به طور ضمنی پنج کشور دارای سلاح هسته‌ای، ایالات متحده، انگلیس، روسیه، فرانسه و چین، را از حمله به یک طرف غیر هسته‌ای منع کرده است. اما با این حال، در سال ۱۹۹۶، قوه قضائیه سازمان ملل حکم داد که استفاده از سلاح‌های هسته برای دفع کردن تهدیدها غیر قانونی نیست. با این اوصاف، در واقع استفاده از سلاح هسته‌ای یک عمل غیر قانونی نیست.

کشورهای دیگر در کنترل قدرت هسته‌ای رهبران خود بهتر عمل کرده‌اند. چین و هند هر دو متعهد شده‌اند تا طرف اولی نباشند که از سلاح‌های هسته‌ای استفاده می‌کنند. (هند سیاست خود را در سال ۲۰۰۳ تغییر داد تا اجازه استفاده از سلاح‌های هسته برای دفاع در برابر حملات شیمیایی یا سلاح‌های بیولوژیکی را داشته باشد.) روسیه نیز در دهه ۱۹۹۰ این سیاست را قبول کرد اما ایالات متحده این چنین قانونی ندارد.

استفاده از سلاح هسته‌ای برابر با نابودی دنیا

سلاح‌های هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیکی دسته‌ای از سلاح‌های کشتار جمعی هستند که بسیار قدرتمند و کنترل آن‌ها سخت می‌باشد به همین دلیل استفاده از آن‌ها تابوشکنی است. این تابو از بمب اتمی آمریکا در ژاپن در طول جنگ جهانی دوم ناشی می‌شود. شمار کشته شدگان در ابتدا بین ۱۵۰٫۰۰۰ تا ۲۵۰٫۰۰۰ بوده و در طول پنج سال بعد از آن به دلیل پرتوهای مضر و سرطانی به حدود ۳۵۰،۰۰۰ نفر افزایش یافته است.

سلاح‌های کشتار جمعی

اوباما در طول سفر اخیر خود به ژاپن، هیروشیما را “آغاز بیداری اخلاقی” خوانده است که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و حتی نگه داشتن آن‌ها به عنوان ذخیره نادرست است. امروزه بسیاری بر این باورند که استفاده از سلاح هسته‌ای، نابودی دنیا را در پی خواهد داشت.

اگر رئیس جمهور منتخب می‌خواهد از ثبات و تامین امنیت اروپا و آسیا اطمینان حاصل کند، نیاز است تا از اظهارات هسته‌ای خود عقب نشینی کند. سنت‌ها، تابوها، همه و همه به طور مداوم تکرار می‌کنند که این کار یک اشتباه جبران ناپذیر می باشد.

نابودی دنیا

Source: theverge

محل تبلیغات شما