مفهوم اصلی اجرای طرح رجیستری موبایل چیست؟ در نهایت فایده رجیستری برای چه کسی است؟ دولت و علی‌الخصوص وزیر ارتباطات در اجرای این طرح چه در سر دارند؟

طرح رجیستری بحث داغ این‌روزهای دنیای موبایل و اسمارت‌فون‌ها است. بعد از انتصاب محمدجواد آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات، انتظار عمومی متخصصان این حوزه، رونق کسب و کار اینترنتی بود، ولی در گام اول و اجرای طرح رجیستری، توسط وزیر ارتباطات پیش‌بینی‌ها تغییر کرده و هویت این طرح هنوز بدرستی برای اصحاب دنیای فناوری مشخص نشده است.

 

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در توسعه و فرهنگ‌سازی. حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات

مبلغ ۲۰۰۰ تومانمحمدجواد آذری جهرمی

مفهوم اصلی اجرای طرح رجیستری موبایل چیست؟

مفهوم اصلی این طرح از زبان آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، “مبارزه با قاچاق” این کالاست. مبارزه‌ای که در حقیقت نهاد دیگری متولی آن است. سالانه میلیاردها تومان قاچاق گوشی همراه صورت می‌گیرد.

فایده رجیستری برای چه کسی است؟

با بررسی روند طرح رجیستری، مصرف‌کننده و مردم نیستند که از این طرح سود می‌برند. در حال حاضر نرخ تعرفه واردات گمرکی موبایل ۵ درصد قرار دارد -توجه: مالیات‌های دیگری نیز علاوه بر این از واردکننده اخذ می‌شود که جمعاً ۲۰ درصد است- و به نوعی تفاوت قیمت زیادی بین نرخ موبایل قاچاق و وارد شده قانونی وجود ندارد.

اگر طرح رجیستری اجرایی شود مطمینا در درازمدت تعرفه واردات موبایل رشد کرده و به ۱۵۰ درصد هم خواهد رسید.

مفهوم واقعی طرح رجیستری برای مردم

طرح رجیستری در حقیقت شبیه به صنعت خودرو است. به وضعیت تولید خودرو در ایران نگاه کنید! در حال حاضر تولید کنندگان داخلی خودرو بدون هیچ رقابتی و با سود کلان، خودروهایی را روانه بازار می‌کنند که بیشتر برای تولید فیلم‌های تاریخی مناسب است نه سوار شدن در سال ۲۰۱۷٫

اجرای طرح رجیستری شبیه‌سازی صنعت خودروی ایران است برای مردم.

هدف نهایی این طرح

هدف نهایی این طرح ضربه زدن به اقشار کم‌درآمد است. زیرا امکان خرید گوشی خارجی در درازمدت برایشان فراهم نیست و باید از گوشی‌های داخلی استفاده کنند. قشر پردرآمد جامعه نیز به لطف درآمد بالا گلیم خود را از آب خواهد کشید.

نتیجه‌گیری

منتظر ظهور دو تا سه شرکت تولید گوشی داخلی باشید. این شرکت‌ها مدل‌های ۵ سال! پیش موبایل را بازتولید خواهند کرد و خط تولید آیفون ۲، نوت ۳ و آلکاتل ۱ و نیز گلکسی S3 در ایران افتتاح خواهد شد.

 

محل تبلیغات شما