در شروع سال جدید ۹۷ خورشیدی، پر بحث‌ترین خبر در مورد فیلتر شدن تلگرام بود که سر و صدای زیادی به‌پا کرد و حدس و گمانه‌های زیادی در مورد آن منتشر شد. براستی اگر این شبکه و پیام رسان اجتماعی مسدود شود مردم چه رویکردی را در پیش خواهند گرفت؟

چندین مسیر در پیش روی کاربران وجود دارد و کارشناسان حوزه فناوری بنا بر دلایلی یکی از آنها را گزینه برتر می‌شمارند. علاء‌الدین بروجردی نماینده مجلس در ابتدای کار از سطح بالایی نام برده است که فیلتر شدن تلگرام را قطعی دانسته است در سوی دیگر خبرها سایر منابع آن را نادرست دانسته یا در سطوح بالایی که فکر می‌کنند منظور بروجردی است چیزی در این مورد نشنیده‌اند. حال بدون کذب دانستن این خبر رویکرد مردم به سه سمت اجتناب ناپذیر خواهد بود.

۱- استفاده از فیلترشکن برای دسترسی به این اپلیکیشن که تجربه نشان داده است استفاده از نرم‌افزارهای میانجی در بلندمدت برای دستیابی به اپلیکیشن مورد نظر که فیلتر شده است، خسته کننده خواهد شد و کم‌کم قید تلگرام توسط کاربران زده خواهد شد.

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در فرهنگ‌سازی کمک به سایت‌های مستقل.
حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات است.
مبلغ ۲۵۰۰ تومان۲- رجوع به پیام‌رسان‌های داخلی از جمله سروش که با توجه به عدم اعتماد در مورد حریم خصوصی افراد، این گزینه همچون گذشته درصد ناچیزی از کاربران را جذب خواهد کرد و البته همین درصد ناچیز نیز به دلیل نیافتن خبرهای خاص، اپلیکیشن بومی را نیز فراموش خواهند کرد.

۳- استفاده از اپلیکیشن‌های موازی برای ارتباط و دریافت اخبار که می‌تواند گزینه محتمل در این زمینه باشد و تجربه نشان داده است مردم با فیلتر شدن وی‌چت، به سوی وایبر، لاین و تانگو روی آوردند و با فیلتر شدن این دسته از نرم‌افزارها به سمت تلگرام و واتساپ گرایش پیدا کردند.

تصاویر تلگرام

این گزینه دارای دو شاخه خواهد بود، یکی رجوع به وی‌چت که به‌تازگی از مسدودیت رهایی یافته و البته هنوز دارای اما و اگرهای فراوانی در شفایت و حراست از حریم خصوصی افراد است که خیلی کم احتمال دارد و دیگری استفاده از یک اپ خوش‌شانس دیگر که منتظر فیلتر شدن تلگرام در ایران خواهد بود تا شانس خود را برای تبدیل شدن به یک اپ بیازماید. اینجاست که یک اپ موازی در حال کار شانس بیشتری پیدا خواهد کرد مخصوصاً رابط کاربری شبیه به تلگرام داشته باشد.

در دورنگاهی به این رویداد تلگرام برای مقابله با فیلتر شدن، در حال توسعه تلگرام ایکس و همچنین استفاده از پروتکل اتصال بلاکچین است است که در پول دیجیتال یا رمزپایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. که این مورد نیز نباید نایدیده گرفته شود.

باید منتظر ماند و عملا جریان را مشاهده کرد. شما کدام مسیر را بیشتر می‌پسندید؟

 

محل تبلیغات شما