زمین‌های فلگرین شامل یک سری از دهانه‌ها و مناطق آتشفشانی واقع درمنطقه‌ای در نزدیکی ناپل ایتالیاست. مانند دهانه یلوستون در ایالات متحده، زمین‌های فلگرین قبلا ظرفیت خود را در فوران‌های عظیم نشان داده است. رومیان معتقد بودند که خدا ولکان در داخل دهانه ناحیه آتش‌فشانی که گازهای گوگردی از آن متصاعد می‌شد در زمین‌های فلگرین زندگی می‌کرد. حتی شواهد باستان شناسی نشان می‌دهد که یک فوران عظیم از فلگرین در حدود ۳۷۰۰۰ تا ۳۹۰۰۰ سال پیش بخش بزرگی از جمعیت نئاندرتال‌های موجود را به کشتن داد. هم اکنون این ابرآتشفشان نشانه‌هایی از فعالییت از خود نشان داده است.

زمین‌های فلگرین یک موقعیت و جایگاه منحصر به فرد در علم آتشفشان‌شناسی دارد. در سال ۱۵۳۸، یک فوران در طی یک دوره شش روزه، مونت نووو که یک خاکستر مخروطی آتشفشانی ۱۵۰۰ فوتی را در ایتالیاست را تشکیل داد.

capture

این اولین بار بود که به وجود آمدن یک کوه آتشفشانی مشاهده شد. بسیاری از ایتالیایی‌ها که در منطقه در آن زمان زندگی می‌کردند، سوابق دقیق از دنباله فوران در چند مرحله و رفتارهای مشاهده شده از آتشفشان را ثبت کردند. در قرن ۱۸، پادشاه چارلز ناپل در نزدیکی شهر پوتزولی حفاری انجام داد و یک مجموعه غیر معمول از ستون‌هایی کشف کرد که در نهایت درک ما از زمین شناسی بازنویسی کرد.

صفحه حمایت مالی.
برای ماندن نیاز به کمک مالی شما داریم
حمایت مالی را در صورت امکان دریغ نکنید.فقط هزار تومان.ستون‌های بادوام و مستحکم

ستون‌ها بخشی از بازار از مستعمره های قدیمی رومی بود. آنچه آنها را غیر معمول ساخت، باند گمانه قابل مشاهده در هر سه ستون بود. این گمانه‌ها بوسیله لیتوفاگا یا تاریخچه ایجاد صدف، زمانی که آنها خود را به مرجان یا صخره وصل می‌کردند، بوجود آمدند. از آنجا که صدف در زیر آب زندگی می‌کند، این گمانه اثبات شد که ستون پوتزولی یک دوره گسترده‌ای از زمان را در زیر آب به سر برده بود.

احتمال فعال شدن دوباره ابرآتشفشانی

مورخان و دانشمندان قرن ۱۷ و ۱۸ به خوبی آگاه بودند که شهرهایی که در دوران باستان وجود داشتند، در حال حاضر زیر امواج هستند. اما چیزی که آنها فاقد آن بودند؛ هرگونه شناخت فرآیندهای زمین شناسی بود که می توانست این حوادث، به ویژه آن ستون بازارها که به وضوح بالای آب ساخته شدند، سپس به عمق هفت متری آب رفتند و دوباره از آب بیرون آمدند را کنترل کند.

تشریح علمی

امروزه ما می‌دانیم که زمین می‌تواند بالا بیاید و یا پایین رود و به عنوان ماگما یا آب به داخل یا خارج از یک منطقه خاص حرکت کند. این  پدیده را به عنوان “bradyseism” می‌شناسند و توضیح می‌دهد که چگونه ستون‌ها به طور چشمگیری به بالا و پایین سطح آب آمدند بدون سرنگونی، آسیب و یا سقوط کردن. از سال ۱۹۶۸ تا سال ۱۹۷۲، منطقه کمپی فلگری ۱٫۷ متر افزایش ارتفاع پیدا کرد. به دنبال از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۴، ۱٫۸ متر دیگر افزایش ارتفاع پیدا کرد. از سال ۲۰۱۲-۲۰۱۳ این منطقه چهار اینچ دیگر افزایش پیدا کرده است.

احتمال فعال شدن دوباره ابرآتشفشانی

اما این بار دانشمندان شواهدی زیادی پیدا کردند مبنی بر آنکه که بالا آمدن بوسیله تغییرات ماگما بوده است،به طور خاص نه به دلیل فعالیت‌های هیدروترمالی. نگرانی محققان این است که ماگما در زیر زمین‌های فلگرین ممکن است به آنچه که آنها به آن فشار ضدگاز بحرانی یا CDP می‌گویند، رسیده باشند. در اعماق زمین سنگ‌های مذاب تحت فشار فوق العاده‌ای هستند. چنانکه به سمت سطح زمین بالا می‌آیند، کاهش فشار اجازه می‌دهد گازها شروع به جدا شدن از سنگ مذاب کنند. این تحقیقات نشان می‌دهد که یک نقطه اوج وجود دارد که در آن کاهش فشار بر روی مقدار بسیار عظیمی از بخار به درون لایه‌های سنگی اطراف تاثیر می‌گذارد.

احتمال فعال شدن دوباره ابرآتشفشانی

از اینجا به بعد آنچه که اتفاق می‌افتد نامشخص است. در تئوری، بخار آزاد شده می‌تواند ماگما را سرد کند و یا سرد شدن فوران را توقف کند. همچنین آن می‌تواند سنگ را بی‌ثبات کند، فرایند تغییر شکل را تسریع کند و در مقیاس یک فوران کامل رخ دهد. در حالی که ریسک رخداد آن هنوز هم نسبتا کم است، کمپ فلرگی در دهه های اخیر کاملا فعال بوده است و آمادگی مقابله با فعالیت فوران را دارند. نزدیک به نیم میلیون نفر در ناپل و مناطق اطراف آن زندگی می‌کنند که یک فوران ناگهانی می تواند فاجعه بار باشد.

احتمال فعال شدن دوباره ابرآتشفشانی

فوران کوه تامبورا در سال ۱۸۱۵ باعث فصل بدون تابستان در سال ۱۸۱۶ شد. دمای جهانی به اندازه ۰٫۴-۰٫۷ درجه و در اروپا به اندازه ۳ درجه کاهش یافت. مزارع آمریکای شمالی برف را در ماه‌های ژوئن و جولای در هر ماه ثبت کرد. در اروپا بحران مواد غذایی در سراسر کشورهای مختلف گسترش یافت. اروپا در سال ۱۸۱۶ بدترین قحطی را در قرن ۱۹ همراه با طوفان‌های بزرگ و الگوهای بارش غیر معمول که باعث جاری شدن سیل گسترده بود، تجربه کرد. فوران معادل آن اکنون می‌تواند در قلب ایتالیا رخ دهد که برای الگوهای آب و هوایی در اروپا و آسیا فاجعه بار خواهد بود. فن‌آوری‌های مدرن از دهه ۸۰ بکار گرفته شده است اما به کمک آن کشاورزان نمی‌توانند زمین‌های کشاورزی‌شان را در مقیاس بزرگ به گلخانه تبدیل کنند.

Source : extremetech , bradyseism

محل تبلیغات شما