حتماً در هنگام خرید موبایل در مورد استفاده از باتری موبایل، توصیه‌های گوناگونی را شنیده‌اید که سعی در رعایت آن دارید. این توصیه‌ها برخی افسانه هستند.

بیشتر شنیده‌ها در مورد نحوه نگهداری و حفاظت از باتری گوشی چیزهایی هستند که به نسل قبلی باتری‌ها که از نوع نیکل کادیوم که بنام نای‌کد شناخته می‌شوند مرتبط است و اصلاً در مورد باتری‌های نسل امروزی که لیتیومی (لیتیوم یون یا لیتیوم پلیمر) هستند مرتبط نمی‌شوند.

باتری‌های نسل قبل نای‌کد چون حافظه داشتند، باید توسط کاربر به نوعی تربیت می‌شدند و اگر مرتب تا ۵۰% شارژ می‌شدند دیگر نهایت تا همین ۵۰% شارژ می‌شدند بنابراین توصیه می‌کردند که از ۰ تا ۱۰۰ درصد شارژ بشوند.

صفحه حمایت مالی.
روند جدید سهیم شدن در فرهنگ‌سازی کمک به سایت‌های مستقل.
حمایت از یک سایت مستقل حمایت از انتشار آزاد اطلاعات است.
مبلغ ۲۵۰۰ تومانآموزش نگهداری از باتری موبایل

اما باتری‌های امروزی لیتیومی هیچ حافظه‌ای ندارند و بنابراین تلقین‌پذیر نیستند و نیاز نیست صفر تا صد شارژ بشوند زیرا مدیریت انرژی در تلفن‌های هوشمند به عهده خود دستگاه است. هیچ نیاز به مدیریت شارژ باتری ندارید و هر زمان که می‌توانید شارژ انجام بدهید.

حتی می‌توانید موبایلتان را در هنگام خواب به شارژ بزنید و صبح آن را از شارژر جدا کنید. به باتری شما آسیبی نمی‌رسد و به دلیل هوشمند بودن گوشی، برق از باتری قطع خواهد شد.

اما دو قانون ویژه و حیاتی در مورد باتری‌های لیتیومی وجود دارد که باید رعایت شود:

۱- جلوگیری از گرما و سمای شدید

۲- شارژ ۵۰ درصد در زمان خواب زیاد گوشی

دمای ایده‌آل برای اینگونه باتری‌ها ۱۵ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است اگر در دمای بالاتر  و پایین‌تر از این گوشی به مدت زیادی کار کند، باتری فرسوده خواهد شد. البته اشکالی ندارد برای مدت کوتاهی در دمای بالاتر یا پایین‌تر نیز قرار گیرد.

در هنگام شارژ یا گرمای زیاد گوشی، موبایل را از کاور جدا کنید.

اگر به مدت طولانی نمی‌خواهید از گوشی استفاده کنید باتری را تا ۵۰% شارژ و آن را کنار بگذارید و مراجعه بعد نیز به دفعات تکرار کنید. اگر فول‌شارژ کنید ممکنه باتری مقداری از ظرفیتش را از دست بدهد و اگر شارژ کم داشته باشد ممکن است باتری برای همیشه به خواب برود.

این توصیه‌ها برای کلیه دستگاه‌هایی که با باتری لیتیومی مثل لپ‌تاپ‌ها کار می‌کنند صدق می‌کنه و می‌تونید بهره ببرید.

محل تبلیغات شما