مطالعات جدید نشان می‌دهد ممکن است کشیدن سیگار الکترونیکی یا برقی برای قلب افراد مضر باشد.

این یافته‌ها نشان می‌دهد نشانه‌های خاصی که برای بیماران قلبی خطر محسوب می‌شود در زمان استفاده از سیگار الکترونیکی تا عدم استفاده آن بیشتر دیده می‌شود. به عنوان مثال کسانی که سیگار الکترونیکی می‌کشند سطح آدرنالین بیشتری در خون دارند و افزایش میزان التهاب و اکسیداتیو استرس  (یک فرایند است که می تواند به سلول‌ها آسیب برساند) در بدن این افراد بیشتر دیده می‌شود.

سیگار الکترونیکی یک جایگزین محبوب برای سیگار و دخانیات محسوب می‌شود. این سیگارها هیچگونه احتراقی ندارند و هیچ دخانیاتی درکار نیست ولی یک مخلوط گرم از نیکوتین و طعم دهنده را به همراه دارند که به ریه افراد وارد می‌شود. ولی همیشه این بحث پابرجا بوده است که آیا سیگار الکترونیکی جایگزین امنی برای سیگار و دخانیات هست یا خیر؟

سیگار الکترونیکی - سیگار برقی

بدلیل اینکه سیگار برقی حاوی مواد سوحتنی نیست مواد سمی را به همراه خود ندارد، در حالی که سیگار به طور منظم این مواد سمی را تولید می‌کند. و مقدار تار و مونوکسید‌کرین خیلی کمی تولید می‌کنند.

با این حال خطرات قلبی و عروقی ناشی از سیگار الکترونیکی هنوز ناشناخته هستند. با اطمینان می‌توان گفت سیگار برقی دارای ترکیبات و سموم مضرر برای قلب از جمله فرمالدئید و استون و بهاتنگار هستند.

این مطالعه بر روی ۱۶ فرد سیگار الکترونیکی و ۱۸ فرد بدون استفاده از سیگار صورت گرفته است و مشاهدات نشان می‌دهد سطح آدرنالین خون افرادی که سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنند بیشتر است و اکسیداتیو استرس بیشتری دارند.

هنوز این مطالعه نیاز به ادامه دارد و محققان نتایج بهتر را به آزمایشات بیشتری موکول کرده‌اند و پذیرش آن را با احتیاط اعلام کرده‌اند.

 

Originally published on Live Science

 

محل تبلیغات شما