شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان با شبکه‌های اجتماعی مجازی به یک معنی نیست. فیسبوک و توییتر شبکه‌ی اجتماعی هستند ولی پیام‌رسان نیستند. هم‌اکنون فیسبوک دارای یک اپلیکیشن مسنجر است که در ردیف شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان قرار می‌گیرد و بدین معنی است.

واتساپ در صدر جدول شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان قرار دارد

به گزارش پایگاه فناوری استادیت؛ واتساپ، تلگرام، ویچت و وایبر از جمله شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان مشهور در ایران هستند. اولین شبکه‌ی اجتماعی پیام‌رسان که خیلی سریع در ایران رشد کرد ویچت بود که کمیته فیلترینگ آن را به دلائل مختلف مسدود کرد. بعد از آن مدتی وایبر، لاین و تانگو سر زبان‌ها افتاند و کمی بعد با ظهور واتساپ عملاً آن دسته از شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان کم‌کم به فراموشی سپرده شدند. در آخرین  تحول در این زمینه می‌توان به ورود تلگرام به عرصه رقابت اشاره کرد که هم اکنون در ایران بیشترین ظریب نفوذ را دارد.

در حال حاضر واتساپ به ترتیب در هند، برزیل، مکزیک، ایتالیا و اسپانیا دارای بیشترین نفوذ است. تلگرام وضعیت جالبی دارد بیش از ۷۰ درصد مشترکان این شبکه‌ی اجتماعی در ایران هستند که بعد از ایران بیشترین نفوذ در ایتالیا، اسپانیا، روسیه و اندونزی دارد. البته ناگفته نماند بدلیل اینکه تلگرام از دو دامین برای مشترکینش بهره می‌گیرد این رتبه‌بندی دچار سردرگمی است ولی کلاً به همین شکل است با کمی جابجایی.

در یک مقایسه‌ی کلی واتساپ در صدر جدول بیشترین کاربر و بعد از آن مسنجر فیسبوک، کیوکیو موبایل، ویچت، اسکایپ و وایبر قرار دارند.

جدول زیر توزیع این کاربران را به خوبی نشان می‌دهد.

واتساپ در صدر جدول شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان قرار دارد

در حال حاضر تلگرام دارای بیشترین نفوذ در ایران است و بعد از آن نیز واتساپ قرار دارد. این روند ممکن است با ظهور یک شبکه‌ی اجتماعی دیگر دستخوش تغییر شود ولی به صورت کلی وضعیت دارای ثبات بهتری می‌شود. بیشترین تاثیر در ثبات رده‌بندی ظریب نفوذ به فیلترینگ نیز بازمی‌گردد. چنانچه ویچت که هم اکنون فیلتر است اگر باز بود مشخص نیست به صورت دقیق رقابت این شبکه‌ها در ایرن در چه وضعیتی قرار داشت.

محل تبلیغات شما