داستان فیلتر و مسدود شدن وبگاه‌ها و مسیر دنیای مجازی در ایران قصه‌ی تازه‌ای نیست ولی فیلتر کردن بازی پوکمون‌گو “pokemon go” در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد.

pokemon go

«پوکِمون گو» یا پوکی‌مان گو یک بازی ویدئویی در سبک واقعیت افزوده است که توسط شرکت آمریکایی نیانتیک و در سال ۲۰۱۶ و در پلت‌فرم‌های آی‌اواس و اندروید منتشر شده‌است. شرکت نیانتیک این بازی را با همکاری شرکت شناخته شده نینتندو ژاپن طراحی کرده است.

به گزارش استادیت پایگاه فناوری فارسی زبانان بازی، پوکمون‌گو برگرفته از کاراکترهای ساتوشی تاجیری طراح ژاپنی بازی‌های ویدئوی است. این بازی در ماه جاری میلادی ۱۰۰ میلیون نصب را پشت سر گذاشته است و روی پلتفرم آندروید و iOS عرضه شده است.

خلق واژه پوکمون هم به سال ۱۹۹۵ توسط همین فرد باز می‌گردد که ترکیبی از واژه‌های Pocket و Monster را به معنای “جیب” و “هیولا” به کار برد و در نهایت واژه “هیولای جیبی” ابداع شد. تاکنون بیش از ده‌ها بازی و فیلم (در قالب‌های مختلف اعم از کارتون و انیمیشن) درباره پوکمون‌ها ساخته شده است که شما تصاویر آن را در این نوشته می‌بینید.

این بازی در اوائل مرداد ماه وارد ایران شده است و اولین حضورش در تیرماه در جهان اتفاق افتاده است.

دلائل فیلتر شدن پوکمون‌گو در ایران

این بازی نه تنها در ایران حساسیت برانگیز بوده است بلکه در مصر و عربستان و اسراییل نیز مورد بحث صاحبنظران و منتقدان دینی قرار گرفته است. عبدالصمد خرم‌آبادی -معاون قضایی دادستان‌کل کشور- هم در گفت‌وگویی با تسنیم در ارتباط با اختلال پیش آمده برای این بازی در کشورمان گفته است:

بازی پوکمون‌گو بدون هیچ مخالفی در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فیلتر شد و نهادهای امنیتی نیز از فیلتر شدن این بازی تقدیر کردند.

وی درباره این بازی آنلاین که بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز اعلام کرده از نظر محتوایی مشکلی ندارد، گفت: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ممکن است از همه ابعاد به این بازی نگاه نکرده باشد اما کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با در نظر گرفتن همه ابعاد این بازی، آن را مورد بررسی قرار داده است. دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اضافه کرد: چون این بازی ترکیبی از بازی در فضای مجازی و فیزیکی است و علاوه بر اینکه از جهات مختلف دارای ایراد و اشکال است، از بعد امنیتی نیز این بازی می‌تواند مشکلات زیادی برای کشور و مردم ایجاد کند.

پوکمون گو

به گفته او ایران دو شرط را برای عرضه این بازی داشته که به ترتیب ۱٫ با توجه به حجم اطلاعات ثبت شده کاربران در فضای این بازی، سرور اصلی آن حتماً باید در ایران باشد و ۲٫ نقاط تفریحی و مقاصد هدف‌گذاری شده در سراسر کشور برای تگ شدن در این بازی هم باید با هماهنگی و همکاری بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای باشد، بوده است.

به نظر می‌رسد پیامدهای احتمالی این بازی جدید مسئولان را برآن داشته است که نسبت به آن واکنش نشان دهد. در حقیقت دلیل اصلی این فیلتر شدن به ساختار بازی برمی‌گردد نه محتویات آن.

دلیل فیلتر شدن پوکمون‌گو

این بازی رایانه‌ای بر خلاف سایر بازی‌های دنیای مجازی مبتنی بر حرکت گیمرها تنظیم شده است. بازیکنان این بازی باید علاوه بر نصب این اپلیکیشن بر روی گوشی‌هایشان، جی‌پی‌اس و دوربین گوشی را نیز روشن و در فضای حقیقی گام بردارند و با توپی که در اختیار آنها گذاشته می‌شود به شکار پوکمون‌ها بپردازند و از این راه امتیاز جمع کنند.

بازی پوکمون‌گو

این بازی می‌توانند مورد سوء استفاده صاحبان این بازی قرار گیرد و به تحرکات اجتماعی، گسیل افراد با هدف مشخص به نکته‌ای خاص و هرج و مرج و درگیری خیابانی برای بدست آوردن پوکمون‌ها ایجاد کند.

در نهایت باید گفت این بازی فایده‌های زیادی نیز دارد و می‌تواند معتادان به دنیای مجازی یکجانشینی را به تحرک بیندازد و از چاقی آنها بکاهد و در سلامت آنها نقش داشته باشد که در صورت محقق شدن آن دو شرط مذکور می‌توان امیدوار شد پوکمون‌ها باز هم به ایران برگردند.

محل تبلیغات شما