ارتباط بدون هزینه و راحت بین موبایل‌ها از مادون قرمز شروع شد و با ورود بلوتوث نسخه ۱ به تکامل رسید و در ابتدا اشتراک محتواهای اسمارت‌فون‌ها بر این اساس بود. در حال حاضر ایجاد پل ارتباطی بین دستگاه‌های هوشمند راحت‌تر است. ولی هنوز بلوتوث حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

بلوتوث در جاهایی که شبکه ارتباطی فعال نیست خود مسئولیت اجاد و اتصال بین گوشی‌ها و اسمارت‌فون‌ها را ایجاد می‌کند و متکی به هیچ نرم‌افزار و دستگاهی نیست. به همین دلیل همیشه به عنوان آخرین راهکار حکمفرمایی می‌کند.

امروز با خبر شدیم بلوتوث ۵ روی‌کار خواهد آمد و تا دو برابر سریع‌تر و تا ۵ برابر محدوده بیشتری از نسخه‌ی قبلی خود را تحت پوشش قرار خواهد داد.

بلوتوث ۵ در اوائل سال جاری ظهور پیدا کرد ولی در چند روز پیش از لحاظ فناوری کامل شد و قابل استفاده در تلفن‌های هوشمند شده است. در هفتم دسامبر کارگروه بلوتوث (SIG) اعلام کرده است بلوتوث ۵ اکنون قابلیت استفاده در گوشی‌های همراه و پوشیدنی‌های هوشمند و خانه‌های هوشمند دارد.

بلوتوث ۵ و اینترنت اشیاء

بلوتوث 5

جدیدترین امکانی که به بلوتوث ۵ اضافه شده است ایجاد پل ارتباط برای اینترنت اشیاء است.  آقای Mark Powell مدیرعامل موسسه بلوتوث گفته است این به معنی بکارگیری امن بلوتوث در خانه‌های هوشمند و کارخانه‌ها است.

بلوتوث ۵ به اسمارت‌فون‌ها اجازه خواهد داد، داده‌هایی با ۸ برابر حجیم‌تر را بین خود جابجا کنند. از جمله ویژگی‌های جدید بلوتوث ۵ می‌توان به تداخل خیلی کمتر با سایر دستگاه‌های بیسیم و مصرف کمتر باتری گوشی‌ها و دستگاه۲های هوشمند خواهد بود.

بلوتوث ۵ در ارتباط بین دستگا‌های ثابت هوشمند می‌تواند کمک زیادی به کاربران کند. از آنجایی که این شبکه ایجاد شده فاقد رخنه خواهد بود به مراتب بهتر از ارتباط اینترنتی بین دستگاه‌ها خواهد بود مخصوصاً اینترنت اشیاء که امروزه یکی از پرکاربردترن رخنه نفوذ هکرها به شمار می‌آید.

بلوتوث 5

بیشترین سهم بازار بلوتوث ۵ را باید در خانه‌های هوشمند جستجو کرد، آنجایی که اینترنت اشیاء حظور دارد. این فناوری می‌تواند به دلیل سادگی در استفاده از ان مورد توجه کابران و توسعه‌دهندگان قرار گرفته و در ارتباط بین دستگاه‌ها از آن استفاده کنند.

ما امیدواریم بین ۶ تا ۱ سال آینده این فناوری به‌طور گسترده در بین کاربران مورد استفاده قرار گیرد.

Source: techtimesgsmarenafonearenamacrumors
محل تبلیغات شما