شاید نام بردن از رقیبی برای موتور جستجوگر گوگل بعد از کنار کشیدن بزرگانی چون بینگ و یاهو و آلتاویستا سخت باشد ولی ایران مشتاق است برای شکستن انحصار اینترنت ابتدا از یک موتور جستجوگر مشترک با روسیه شروع کند. موتور جستجوگر یاندکس روس شاید تنها گزینه قابل قبول باشد.

 در دو سال اخیر کلاه زیادی سر موتور جستجوگر گوگل رفته است و نه پاندای تنبل و نه مرغ مگس‌خوار خوش رنگ این موتور جستجوگر نتوانسته است سریع‌تر از مدیران کپی‌پیست کن برخی سایت‌ها عمل کند و گوگل در شکستن حقوق کپی‌رایت وب‌سایت‌های مرجع با اینگونه سایت‌های کپی‌کار به نوعی مشارکت دارد.

ضعف‌های بنیادی گوگل هر روز بیشتر می‌شود و مدیران سئو نیز نتوانسته‌اند بازار کار خود را رشد دهند و در چنگال بی تدبیری گوگل گیر افتاده‌اند. شاید زمان آن ریده باشد همینطور که خود گوگل با عقب زدن سایر رقبا یکه‌تاز شد، اینک نوبت خود گوگل باشد که به چنینی سرانجامی نائل شود و البته نه مطمیناً با یاندکس بلکه هر موتور جستجوگری دیر یا زود امپراطوری گوگل فرو خواهد پاشید.

موتور جستجوگر یاندکس "yandex"

موتور جستجوگر یاندکس

در نگاه اول با بررسی صورت گرفته یاندکس خیلی از مطالب فارسی را به خوبی ایندکس کرده است بدون آنکه نیاز به معرفی وب‌سایت به این موتور جستجوگر باشد. ما مطمین نیستیم که آیا این موتور جستجوگر روسی از سایر موتورهای جستجوگر تغذیه می‌کند و یا اینکه ربات‌های آن مبادرت به جمع‌آوری داده‌ها می‌کنند.

موتور جستجوگر یاندکس "yandex"

موتور جستجوگر یاندکس در تصاویر

بررسی‌های ما نشان می‌دهد یاندکس در شناسایی تصاویر و عکس‌ها بسیار پخمه است و روی آن به هیچ عنوان نمی‌شود حساب کرد. و با این حساب نباید مسئولان ایرانی با این ریسک بالا مبادرت به پذیرش این متور جستجوگر ناقص‌الخلقه باشند.

موتور جستجوگر یاندکس "yandex"

موتور جستجوگر یاندکس در بارگذاری و سرعت

سرعت بارگذاری و انتقال اطلاعات موتور جستجوگر یاندکس عالی است. در تست‌های ما این موتور جستجوگر علی‌رغم اشتباه وحشتناک در شناسایی تصاویر با کلمه کلیدی، سرعت انتقال داده‌ها خوب است.

موتور جستجوگر یاندکس "yandex"

یاندکس در حال حاضر محبوب‌ترین صفحه وب در روسیه و هشتمین موتور جستجوگر دنیا است. تصاویر دفتر مرکزی یاندکس در متن این نوشته قرار داده شده است.

محل تبلیغات شما