شاید در نگاه اول نگاه ما به اسمارت فون بود که بتواند همچنان به عنوان فناوری برتر در سال ۲۰۱۶ نی انتخاب گردد ولی در این سال بیشتر منتقدان دنیای دیجیتال و فناوری خودروی خودران را مورد توجه و نقد بیشتری قرار دادند.

بن‌بست فناوری نوین در زمینه تولید تلفن همراه هوشمند موجب شد نگاه‌ها در سال ۲۰۱۶ به سمت خودروهای خودران بچرخد و در این زمینه بیشتر نوشته و خوانده شود. هر چند در سال ۲۰۱۴ به این‌طرف فناوری خودروی خودران با خودروی خودران گوگل و شرکت لکسوس از یک طرف و هوندا و اپل از سوی دیگر ظهور پیدا کرد ولی اوج رشد این فناوری به سال ۲۰۱۶ میلادی برمی‌گردد.

پیش درآمدی بر خودروهای خودران

ما در این لینک شیوه و شکل کار خودروی خودران را توضیح داده‌ایم.

در سال ۲۰۱۶ میلادی فناوری پوشیدنی، فناوری واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده و فناوری‌های متعدد و عجیبی همچون تخت خواب هوشمند برسر زبان‌ها افتاد ولی در این سال آن چیزی که به صورت مدام در حال تغییر و بهتر شدن بود فناوری تولید خودرو خودران است.

خودروی خودران

در حال حاضر اکثر خودروهای خودران به صورت مشترک توسط دو شرکت ساخته می‌شود. یکی شرکت تولیدی خودرو و دیگری شرکت‌های فناوری همچون گوگل، اپل و سایر شرکت‌ها هستند که در این پروژها مشارکت دارند.

در حال حاضر خودروی خودران تسلا، گوگل، بی‌ام‌و مطرح هستند. بازار اینگونه خودروها داغ‌تر شده و شرکت‌هایی که تا کنون در این زمینه سرمایه‌گزاری نکرده‌اند، شروع به فعالیت کرده‌اند.

بیشترین تمرکز خودروسازان خودران بر روی اتومیل‌های الکتریکی یا هیبریدی است. خودروهای الکتریکی نیز در سال ۲۰۱۶ رشد قابل ملاحظه‌ای از نظر تعداد و هم از نظر قدرت و شتاب داشته‌اند و شاید بعد از موضوع خودروی خودران، اتومبیل‌های الکتریکی برترین فناوری در سال ۲۰۱۶ به شمار می‌آید.

خودروی خودران

خودروی خودران در ایران

ایران در زمینه تولید اتومبیل به صورت یک کشور مونتاژ کننده همچنان در صدر کشورهای تولید کننده است. این کشور تا کنون نتوانسته است برند و یا خودرویی را به ثورت منحصر به فرد تولید کند. هر چند این کشور می‌تواند با تولید خودروهای الکتریکی فاصله خود را با دیگر خودروسازان جهان  کم کند و با توجه به استعدادهای بالقوه داخل کشور ایران در زمینه مهندسی الکترونیک و الکترومکانیک دستاوردهای جهانی داشته باشد، متاسفانه شاهد رشد و یا شروع خاصی در این زمینه در ایران نیستیم.

خودروی خودران

در زمینه تولید خودروهای خودران نیز ایران دستاورد قابل توجهی نداشته است حتی در حد مونتاژ.

آینده خودروی خودران در جهان

خودروهای خودران می‌توانند به عنوان تاکسی شهری و بین شهری مورد استفاده قرار گیرند و حتی خودروهای شخصی خودران نیز داشته باشیم. در حاله حاضر اوبر با همکاری چند شرکت دست به تولید تاکسی‌های خودران زده است.

خودروی خودران

خودروساز پیشتاز خودوری خودران

شاید بتوان گفت تسلا برترین شرکت در زمینه ساخت خودوری خودران است، این خودروساز به صورت مستقل نیرو محرکه و فناوری رادار اتومبیل را تولید می‌کند.

Source: cnnextremetechtheguardiantechnologyreview

 

محل تبلیغات شما