جت F-35 توسط شرکت هوافضای لاکهید مارتین طراحی و ساخته شده است. این جت جنگنده بمب افکن که در حقیقت برای رویارویی هوا به زمین طراحی شده است دارای اشکالات متعددی است و ممکن است با سختگیری‌های عجیب ترامپ حتی بازنشسته شود و برای همیشه در کنج آشیانه بخوابد.

جت F-35 دارای ایراد در نحوه برخواستن، پرتاب اضطراری خلبان، کلاه خلبان و کور شدن خلبان در مواقع برخواستن از اطلاعات حیاتی است که باید از دستگاه‌های اطلاعاتی هواپیما دریافت کنند.

پیش از این ما در خبرها شنیدیم که سیستم پرتاب اضطرای هواپیما دارای اشکال است و خلبان‌هایی با وزن کمتر از ۶۰ کیلو در معرض خطر مرگ ناشی از پرتاب قرار دارند. به تازگی ایرادات بیشتری توسط خلبان‌های این جت گزارش ده است که بیشتر ان مربوط به کلاه خلبان است.

خلبانان گفته‌اند: کلاه و ماسک اکسیژن هر دو  موجب درد به فک و قسمت پایین صورت می‌شود و دید را نیز مخصوصاً در لحظه برخواستن مسدود می‌کند.

جت F-35 جنگنده تریلیون دلاری دارای اشکالات متعدد

جت F-35 جنگنده تریلیون دلاری دارای اشکالات متعدد

آنها گفته‌اند در موقع برخواستن به علائم حیاتی دسترسی نداشته‌اند. جت F-35 سه نوع دارد و هر کدام به جهت ویژگی خاصی طراحی شده است. به عنوان مثال نوع سی آن برای استقرار در ناوهای هواپیمابر طراحی شده و فرود و برخواستن سریع از ویژگی‌های ان محسوب می‌شود.

هم اکنون تیمی بنام “تیم قرمز مسئول رسدگی به مشکلات گزارش شده و رفع آن در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستند. به نظر می‌رسد این تیم در بلند مدت طراحی مجدد جت اف-۳۵ را در دستور کار قرار دهند.

طراحی مجدد F-35 ممکن است بین ۱ تا ۳ سال زمان ببرد. نقش ترامپ در این میان بی تاثیر نیست. وی در یکی از نطق‌های خود این جت را بسیار گران برشمرده و شاید به فسخ قرارداد با شرکت لاکهید مارتین نیز دست بزند.

Source: jalopnik
محل تبلیغات شما