در داستان های علمی تخیلی، سفینه‌ها اغلب کاربری حمل و نقل داشتند. فالکون هزاره به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از طرح جنگ ستارگان بنظر می‌آید از آنجا که شخصیت‌های داستان از آن برای جابجایی از سیاره‌ای به سیاره‌ای دیگر استفاده می‌کردند. در فیلم سینمایی جدید “مسافران”، با بازی های جنیفر لارنس و کریس پرات،
سفینه آوالون نقش مشابه محوری دارد. جریان فیلم به طور کامل روی سفینه‌ فضایی که حامل ۵۰۰۰ مسافر نیمه هوشیار، در یک سفر ۱۲۰ ساله به دور یک سیاره تخیلی دور به نام “Homestead 2” است، پیش می‌رود.

نقش سفینه فضایی در فیلم

در سی سال بعد از شروع سفر، دو نفر از مسافران، لارنس و پرات، به طور تصادفی از خواب بیدار می شوند و شروع به کشف سفینه فضایی عظیم می‌کنند. این بدان معناست که آوالون به مراتب چیزی بیشتر از یک پس زمینه استادانه طراحی شده است. گای هندریکس دایاس طراح تولید می‌گوید : “این فضاپیما باید تبدیل به شخصیت سوم این فیلم می‌شد”.

درخشندگی خیره‌کننده سفینه فضایی فیلم "مسافران"

او همچنین می‌گوید که بسیاری از سفینه‌های علمی تخیلی بر همان استعاره طراحی اولیه تکیه می کنند. آنها یا یکپارچه‌اند مانند ” ناوشکن سلطنتی استار” و یا دایره‌ای هستند مانند کشتی در فیلم “برخورد نزدیک” و ” ۲۰۰۱ : یک ادیسه فضایی”.

درخشندگی خیره‌کننده سفینه فضایی فیلم “مسافران”

آوالون ترکیبی از این دو است. در سفینه شماره سه، بدنه دوار بیرونی به یک دسته مرکزی و بلند متصل است که به عنوان یک نوع راهرو اصلی عمل می‌کند. همچنین در مرکز سفینه بخش کار و استقرار خدمه- ” هالو ” که برای تولید گرانش مصنوعی در حال گردش است- قرار دارد. از روبرو سفینه مانند یک چرخ همراه با هاب و پره به نظر می رسد. ولی در حقیقت، هیچ کدام از آنها الهام بخش نبودند.

درخشندگی خیره‌کننده سفینه فضایی فیلم "مسافران"

الهام ترسیم سفینه فضایی

فکر شکل سینوسی آوالون چندین سال پیش هنگامی به ذهن دایاس رسید که در حال برنامه‌ریزی برای ملاقات با کارگردان فیلم، مرتن تیلدم بود. ابتدا با رسم شکل دوار قسمت مرکزی شروع کرد ولی بعد پشیمان شد. در همان روز هنگامی که داشت به بیرون از پنجره می‌نگریست، متوجه سقوط پوست چنار از درختی شد که که هنگامی پایین آمدن چگونه پیچ و تاب می‌خوردند. این همان الهامی بود که او بدان نیاز داشت. سپس با خود فکر کرد که ایده خوبیست اگر شکل دایره مانندی که در ذهن داشت را به بدنه کشیده و غلاف شکل متصل کند، در این صورت شبیه توربین های بادی تولید برق خواهد شد.

طرح بعدی دایاس عناصر مدور در مرکز آن قرار داشت ولی همچنان دارای بدنه بزرگ و شیب‌داری بود. طرح قبلی شکلی آشنا داشت (قسمتی دوار با شکلی ساده که یاداور بدنه‌های ساخت ناسا بود). ولی طرح‌های بعدی اشکالی شبیه به سفینه بیگانگان داشت.

درخشندگی خیره‌کننده سفینه فضایی فیلم "مسافران"

دایاس می‌گوید ناسازگاری، منعکس کننده چگونگی ساخت سفینه خواهد بود. سفینه‌ای به بزرگی و پیچیدگی آوالون در چندین سال آینده ساخته نخواهد شد. هاب استوانه‌ای که مخصوص استقرار خدمه است اول از همه به چشم می‌خورد. به هنگام بررسی جز به جز آن هرچه قدر به بدنه نزدیک می‌شویم مواد ساخت، اشکال و تکنولوژی بکار رفته در آن شکل پیچیده‌تری به خود می‌گیرد. دایاس همچنین می‌گوید: من در هنگام طراحی آن واقعا در حال برنامه‌ریزی برای آینده و پیش‌بینی آنکه این اشکال تا کجا می‌توانند پیش بروند، بودم.

درخشندگی خیره‌کننده سفینه فضایی فیلم "مسافران"

نتیجه آن یک سفینه فضایی است که به تاریخ سینمایی بدون پیروی کورکورانه اشاره دارد. او همچینین می‌افزاید: ” قسمتی از شغل من طلب می‌کند که مطمئن شوم که در کارم از شخص دیگری الگوبرداری نکرده‌ام. من فکر می‌کنم بیشتر مردم از آن استقبال کنند و خیلی از مردم بخواهند کارهای مرا دنبال کنند. هیچکس تاکنون اشاره‌ای به اینکه شخصیتی در فیلم از کاراکتر دیگری الگوبرداری شده، اشاره نکرده است.

Source : wired , passengerswiki , passengersimdb
محل تبلیغات شما