سامسونگ در نمایشگاه بین‌المللی دنیای دیجیتال لاس‌وگاس CES 2017 فناوری QLED در زمینه نمایشگر تلویزیون را معرفی کرده است که به نظر می‌رسد این شرکت فناوری OLED را به زودی کنار خواهد گذاشت و یا بر روی توسعه آن تمرکز نخواهد کرد.

در شروع مطلب باید گفت که فناوری QLED در امتداد همان فناوری OLED قرار دارد؛ البته با روشنایی و نمایش بهتر رنگ‌ها و پس زمینه‌ای واقعی‌تر. فناوری موجود با توجه به نقاط یا بهتر است بگوییم سلول‌های کوانتومی به ایجاد تصویر می‌پردازند که یکی از مزیت‌های آن بر فناوری قدیمی‌تر عدم تداخل رنگ در سلول‌های نوری کناری است.

فقط دو روز زودتر ال‌جی نیز از نسل جدید تلویزیونش که با فناوری نانو کوانتومی به نام آلترا اچ‌دی بسته شده بود، رونمایی کرد. در یان زمینه سونی نیز این دو شرکت را همراهی می‌کند.

سلول‌های کوانتومی به لایه‌های فشرده و چگالی شده کریستال‌های نیمه هادی است که نور پس زمینه لامپ‌های LED را برای تولید تصویر فراهم می‌کنند، اشاره دارد.

تلویزیون QLED سامسونگ

تلویزیون QLED سامسونگ

سامسونگ می‌گوید فناوری بکار رفته با نوعی آلیاژ فلزی موجب خواهد شد، رنگ و کنتراست بهتری را ارائه داده و برای نخستین بار امکان داشتن یک فضای استاندارد رنگی با دقت و کیفیت DCI-P3 که طبیعی‌ترین نمایش رنگ در تاریخ تولید تلویزیون و نمایشگر است با دقت ۱۰۰ درصد ایجاد کند.تلویزیون QLED سامسونگ

فناوری QLED

نکته جالب این تلویزیون نداشتن اتصال و کابل‌های درهم و برهم پشت تلویزیون است که به جای آن همه اتصالات در یک جعبه خارج از تلویزیون مجتمع شده و در نهایت با یک کابل که به کابل نامرئی نام‌گزاری شده اتصال پیدا می‌کند.تلویزیون QLED سامسونگ

تلویزیون‌های سامسونگ با این فناوری از آخرین دستاوردهای نرم۲افزاری دنیا نیز تغذیه خواهد شد و سامسونگ با شرکت‌های تولید محتوا مثل آمازون و نت‌فیکس در این زمینه همکاری دارد.تلویزیون QLED سامسونگ

خط تولید تلویزیون QLED “کیو‌ال‌ایدی”سه مدل Q7، Q8 و Q9 را در برنامه دارد که Q9 فقط صفحه تخت است و Q9 منحی ولیQ7 هم نمونه صفحه تخت خواهد داشت و هم منحنی. قیمت و زمان عرضه آن توسط سامسونگ اعلام ندشه است.

Source: Samsung
محل تبلیغات شما