در این مقاله مفصل با شما هستم با موضوع پاک کردن کش مرورگرها “فایرفاکس، کروم، اکسپلورر، سافاری و اپرا”. با من باشید.

استادیت: هنگامی که به گذشته مرورگرها و حریم خصوصی نگاه می کنیم، بسیاری از افراد ترجیح می دهند که وبگردی خود را به صورت ناشناس انجام دهند که در این وبگردی یک رده پا از خود برجای می گذارند که البته این خود هم خوب است هم بد.

کش مرورگرها

چرا خوب؟

با داشتن کش، سرعت لود سایت در مراجعه بعدی تا ۷ برابر بالاتر است.

برخی از سایت ها داشتن اطلاعات ورود قبلی شما را به عنوان امتیاز برای شما درنظر می گیرند.

چرا بد؟

مراجعه شما به تارنماهای قبلی توسط کاربر مشترک رایانه شما قابل رهگیری است.

سوء استفاده برخی از سایت ها  از مراجعه شما به آن سایت ها

اگر خوب دقت کرده باشید، خوبی و بدی کش مرورگرها، سمت کاربر و سمت تارنما است. و هر دو می توانند در بد بودن و خوب بودن کش موثر باشند.

خوبی های منحصر به فرد پاک نمودن کش مرورگرها:

۱- پاکسازی همه اطلاعات ذخیره شده در حافظه پنهان مرورگرها موجب افزایش سرعت مرورگر می شود.

۲-بازیابی اطلاعات جدید به جای بازیافت اطلاعات قدیمی تر

۳- مسیریابی جدید مرورگر در خطاهای ۴۰۴ و ۵۰۲ قبلاً ذخیره شده

۴- پاک کردن هرگونه اطلاعات خصوصی شما از جمله نام شناسه ها، کلمه عبورها و دیگر اطلاعات حساس شخصی

در ادامه مطلب با من خواهید بود با چگونگی حذف کش و در صورت نیاز کوکی های مرورگرهای مختلف از جمله  فایرفاکس، کروم، اکسپلورر، سافاری و اپرا   که باعث کارایی بهتر مرورگرشما خواهد شد.

مرورگر کروم

گوگل کروم

مرحله ۱: راه اندازی گوگل کروم –  باز کردن تنظیمات (settings)  ،با کلیک بر روی آیکون منو (menu)  کروم که با سه میله افقی در گوشه بالای سمت راست پنجره مرورگر مشخص است و در ادامه بر روی دکمه تنظیمات Settings  در پایین و در نتیجه منوی کشویی کلیک کنید . پس از آن، با کلیک بر روی تنظیمات پیشرفته  advanced settings   رنگ آبی در پایین صفحه، دکمه خاکستری (پاک کردن اطلاعات مرور شده) – Clear browsing data  – را کلیک کنید.

مرورگر کروم

مرحله ۲: در ادامه کار شما با تصویر زیر مواجه خواهید شد که از شما سئوال می شود تا چه زمانی کش پاک شود و تایید آن را در نهایت از شما خواهد خواست که با توجه به گزینه های موجود آنچه را لازم است پاک کنید. البته نمونه تصویری زیر را می توانید برگزینید.

گوگل - مرورگر کروم

مرورگر موزیلا فایرفاکس

موزیلا فایرفاکس

مرحله ۱: در فایرفاکس ابتدا روی دکمه tools (ابزار) در منوی بالا کلیک کنیده در منویی که باز می شود گزینه آخر را که Options  است کلیک کنید تا پنجره ای جدید گشوده شود. البته توجه داشته باشید در نسخه های گوناگون فایرفاکس و سیستم عامل های مختلف ممکن است تغییرات جزیی وجود داشته باشد، در برخی از نسخه ها تولز وجود ندارد و به جای آن شما طبق تصویر زیر روی نام فایرفاکس در منتها الیه چپ یا راست با توجه به فارسی یا انگلیسی بودن فایرفاکس در بالای مرورگر کلیک کنید که گزینه Options پدیدار خواهد گشت.

حذف کش فایرفاکس

مرحله ۲ : در پنجره بازشده بر روی تب Advanced (پیشرفته) کلیک و سپس از همین تب زیرتب Network را انتخاب نموده و در ادامه در گزینه Cached Web Content دکمه Clear Now را کلیک کنید و در نهایت دکمه OK  را فراموش نکنید.

اپشن فایرفاکس

اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر

مرحله ۱:  ابتدا اینترنت اکسپلورر را باز و با  کلیک بر روی آیکون چرخ دنده وارد Tools شوید. با توجه به منوهای در دسترس Internet options را انتخاب نموده و از زبانه های موجود تب General  یا عمومی را انتخاب نمایید.

پاک کردن کش اکسپلورر

مرحله ۲: در پنجه باز شده گزینه حذف (Delete) را کلیک نمایید. البته شما می توانید با تیک زدن گزینه حذف تاریخچه مرورگر و تنظیمات Setings در همین قسمت به صورت جزیی تر عمل نموده و اختصاصی تر به پاک کرده اطلاعات ثبت شده در مرورگرتان اقدام نمایید.

اپشن اکسپلورر

مرورگر سافاری

سافاری اپل

مرحله ۱:  در ابتدا مرورگر سافاری را باز کرده و گزینه تنظیمات (Preferences option) را که در قسمت سمت چپ و بالای مرورگر قرار دارد انتخاب نمایید. در پنجره باز شده زبانه Advanced یا تنظیمات پیشرفته را کلیک کنید. در این مرحله گزینه Show Develop menu in menu bar که نمایش عناوین در نوار منوی بالا را بیان می کند تیک بزنید. با یان کار منویی بالای مرورگر سافاری شما گشایش می یابد که به صورت پیش فرض بسته است.

مرورگر سافاری

مرحله ۲: با کلیک بر روی منو گزینه Develop یا توسعه را کلیک و از زیر مجموعه Empty Caches را برای حذف کش مرورگر کلیک کنید.

کش سافاری

مرورگر اپرا

اپرا

مرحله ۱: در مرورگر اپرا، ابتدا مرورگر را باز کرده و settings  یا تنظیمات آن را که در گوشه سمت چپ و بالای مرورگر قرار دارد را انتخاب نمایید. پس از آن  گزینه Settings option را در همان منو و در ادامه گزینه Privacy & security را کلیک تا پنجره ای جدید باز شود. در این پنجره دکمه Clear browsing data را کلیک تا یک نجره ای دیگر برای پاک کردن کش نمودار گردد.

کش اپرا

مرحله ۲: با کلیک بر روی دکمه Clear browsing data یک جعبه پاپ آپ ظاهر خواهد شد که شما می توانید با توجه به تصمیمتان نوع اطلاعاتی را که می خواهید پاک کنید، انتخاب کنید و در نهایت دکمه Clear browsing data را در پایین جعبه کلیک کنید.

Source: digitaltrends

محل تبلیغات شما