آموزش عکاسی دارای مراحل و مباحث گوناگونی است. اینبار در این قسمت شما صفر تا صد تنظیمات ایزو “ISO” را فرا خواهید گرفت.

آموزش عکاسی، اینبار صفر تا صد تنظیمات ایزو "ISO"

در حقیقت ما در عکاسی سه تنظیم‌کننده و یا حسگر نوری داریم و ایزو کنترل سوم را به‌عهده دارد. در کنار ایزو دو تنظیم‌کننده دیگر عبارتند از سرعت شاتر و اندازه دیافراگم لنز دوربین. این سه به عنوان “مثلث اکسپوز” مشهورند و کار تنظیم نوررسانی به نگاتیو یا هرآنچه جای آن را در دوربین‌های دیجیتال بگیرد را به‌عهده دارند.

اغلب اوقات عکاسان فقط دیافراگم و شاتر را تنظیم می‌کنند و در نور ضعیف انتظار عکس خوبی را بدون تنظیم ایزو دارند. هر چه سرعت شاتر را کمتر کنید لرزش دوربین بیشتر در کیفیت عکس موثر است و بنابراین نمی‌توان روی سرعت شاتر برای گرفتن عکس در نور کم تکیه زیادی کرد.

سرعت شاتر به زمانی گفته می‌شود که دریچه عبور نور بازنگه داشته می‌شود و دیافراگم به اندازه و بزرگی محل عبور نور گفته می‌شود.

نقطه قوت ایزو بالا در تنظیمات ایزو “ISO”

با ازفایش ایزو، سرعت عکاسی بیشتر شده و عکاسان ورزشی بیشتر موضوع را متوجه می‌شوند که صدم ثانیه برای شکار بعدی عکس چقدر تاثیر دارد. ایزو باعث چالاکی عکاسی و ثبت تعداد بیشتری عکس در مدت زمان مشابه خواهد شد.

نقطه ضعف ایزو بالا در تنظیمات ایزو “ISO”

هر چقدر ایزو بالاتر باشد نویز ایجاد شده در عکس بیشتر می‌شود. این نویز در پس‌زمینه عکس مشکلی جدی است. مثال قابل فهم در این زمینه مثل افزایش صدا و لرزش صدا است. هر چه شما صدای باند را بیشتر کنید لرزش صدا زیاد شده و کیفیت صدای موسیقی پایین‌تر می‌آید. هرچند با کمک نرم‌افزار دوربین‌های دیجیتال این نویز در تصاویر محو می‌شود ولی با چاپ عکس در اندازه بسیار بزرگ مشل هویدا می‌شود.

نقطه ضعف ایزو بالا در تنظیمات ایزو "ISO"

هرچقدر سنسور دوربین که به مگاپیکسل بستگی دارد بیشتر باشد نویز کمتری با ایزوی بالا ایجاد خواهد شد و بالعکس. بنابراین دوربین‌های حرفه‌ای‌تر نویز کمتری خواهد داشت. تصویر بالا به خوبی گفته ما را منتقل خواهد کرد.

تنظیمات ایزو

تنظیمات دوربین‌های معمولی به صورت خودکار ایزوی دوربین را تنظیم می‌کنند ولی در دوربین‌های حرفه‌ای این امکان برای عکسا وجود دارد که به صورت دستی خود شخصاً به تنظیم ایزو دست بزند. اگر عکاس ایزو را از ۱۰۰ به ۲۰۰ تغییر دهد به معنی این است که دوربین دو برابر نسبت به نور حساس‌تر شده است.

آموزش عکاسی تنظیم iso

برای مثال در صورتی که میزان نور در ایزو ۱۰۰ عدد ۱/۶۰ ثانیه است در ایزو ۲۰۰ این زمان به ۱/۳۰ ثانیه کاهش خواهد یافت. در هیمن حال دیافراگ را اگر از f/8 به f/5.6 کاهش دهیم به همین میزان نوردهی را افزایش داده‌ایم و دوبرابر کرده‌ایم.

بنابراین ایزو در هر واحد دو برابر خواهد شد. تصویر بالا نمونه ایزو در رنج معمولی است.

چه موقعی از ایزوی بالا استفاده کنیم؟

عکاسی در شب بهترین زمان برای استفاده از ایزو بالا است مشروط به اینکه سرعت شاتر را پایین بیاورید. توجه داشته باشید استفاده از سه‌پایه بهشما کمک زیادی در شکار تصاویر بهتر خواهد کرد.

آموزش عکاسی، اینبار صفر تا صد تنظیمات ایزو "ISO"

چه موقعی از ایزوی پایین استفاده کنیم؟

تصاویر طبیعت و سواحل دریا با ایزوی پایین بهتر است که به سه‌پایه نیز نیاز ندارید.آموزش عکاسی، اینبار صفر تا صد تنظیمات ایزو "ISO"

Source: techradar

 

محل تبلیغات شما